Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA SOMA EYLEMİ

ŞANLIURFA'DA SOMA EYLEMİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Soma’da hayatlarını kaybeden maden işçileri için basın açıklaması yapıldı.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 13:17
ŞANLIURFA'DA SOMA EYLEMİ

Lezgo'nun Parkı'nda bir araya gelen Siverek Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri basın açıklaması yaptı. Platform adına basın açıklamasını yapan Songül Onbayram, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması sonucunda 238'i aşkın işçinin hayatını kaybettiğini, 100'ü aşkın işçinin yaralandığını belirterek, "Soma'da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. Soma'da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur" dedi.

"Soma'da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen Özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir" diyen Onbayram, "Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri 'kader' ya da 'takdir-i ilahi' olarak açıklayıp, ölenlerin ailelerine sadece rahmet dilemek, Özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarında ısrarcı olmak yeni iş cinayetlerinin, yeni katliamların yaşanmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir. Siverek'teki emek ve demokrasi güçleri olarak Soma'da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının hesap vermesini talep ediyoruz. DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak tüm işçi sınıfını, emekçileri ve emek dostlarını Soma'daki işçi kardeşlerimiz için ayağa kalkmaya çağırıyoruz. 15 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 09.00'da tüm Türkiye'de tüm işyerlerinde 3 dakikalık saygı duruşu yapılarak iş bırakacak ve illerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri önüne yürüyeceğiz. 15 Mayıs 2014 Perşembe günü tüm halkımızı siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, iş yerinin balkonuna, aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Platform üyeleri, basın açıklamasının ardından işçi elbiseleri giyerek oturma eylemi yaptı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık