Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN TOPLANDILAR

ŞANLIURFA'DA SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN TOPLANDILAR

Şanlıurfa Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin ortaklaşa düzenlediği çalıştayı bugün Şanlıurfa’da yapıldıözel bir otelde yapılan çalıştayda Suriyeli vatandaşlar temel hak ve özgürlükleri konuşularak, mültecilerin şehirlere etkileri gündeme alındı.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2015 Cumartesi 14:21
ŞANLIURFA'DA SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN TOPLANDILAR

Düzenlenen programa Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Mülteci Koruma Sorumlusu Gizem Üliç, Gaziantep Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinden gelen yöneticiler ve Şanlıurfalı Avukatlar katıldı.

“EKONOMİK HAYAT VE SOSYAL DOKU CİDDİ MANADA TAHRİP OLDU”

Özellikle Şanlıurfa’nın yaşanan savaştan en fazla etkilenen şehir olduğunu vurgulayan Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe; Ekonomik hayat ve sosyal dokunun ciddi manada tahrip olduğunu belirtti.

Delebe sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bugün Şanlıurfa Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ortaklaşa düzenlediği çalıştayıdayız Urfa Barosu Türkiye’de ki barolar içerisinde ilk kez mülteci hakları merkezini oluşturan bir barodur. Çünkü Urfa Barosunu bu işe zorlayan çok önemli nedenler oldu. Malumunuz Urfa’nın Suriye ile çok uzun bir sınırı var ve şu anda Suriyeli sığınmacıların dörtte biri Şanlıurfa’da yaşamaktadır. Bu kadar kalabalık mülteci gurubunun Urfa’da bıraktığı kalıcı etkiler söz konusu. Toplumsal hayat ciddi manada değişti. Ekonomik hayat ve sosyal doku ciddi manada tahrip oldu”

“URFA’DA İKİNCİ EVLİLİK ARTTI”

“Aile mahkemesi sayısı arttırıldı”

Suriyeli mültecilerin Şanlıurfa’ya gelmesiyle ikinci evliliklerin arttığını belirten Delebe Şanlıurfa’daki aile mahkemesi sayısının arttırıldığına vurgu yaptı.

Şanlıurfa’daki aile mahkemesi sayısının 2’den 3’e çıkarıldığına vurgu yapan Hikmet Delebe; “Özellikle adliyeye yansıyan olaylarda örneğin ikinci tip evliliklerde patlamalar meydana geldi. Kuma tipi evlilikler hat safhaya vardı. Ve bundan dolayı Şanlıurfa’da 2 olan aile mahkemesi sayısı 3’e çıkarıldı. Bunun dışında çok ciddi manada emek sömürüsü de Urfa’da söz konusu. Çünkü kalifiye elemanlar artık Urfa’da iş bulmakta güçlük çekiyor. Günlük yevmiyeler dibe vurmuş vaziyette. Bu bakımdan Urfa barosu olarak biz mülteci sorunlarını her zaman önde tutmaya ve toplumun dikkatini bu yöne çekmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili pek çok etkinliğimiz ve çalıştayımız oldu. Bugünde bir çalıştayımızı düzenliyoruz. Tabi umudumuz Suriyeli insanlar biran önce ülkelerine dönerler. Özellikle bugünlerde başlayan Antalya’daki G20 zirvesi çok önem arz ediyor. Çünkü dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin bir araya geldiği bu etkinlikte birinci konu Suriye meselesi. Suriyeli sığınmacıların sıkıntılarının ele alınması ve gündeme getirilmesi tüm dünyanın beklentisidir. Çalıştayımızın hayırlı olmasını ve Suriyeli sığınmacıların biran önce ülkelerine dönmelerini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 ŞANLIURFA BAROSUNA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Mülteci Koruma Sorumlusu Gizem Üliç Şanlıurfa Barosunun duyarlılığına ve ev sahipliğine teşekkür ederek; “Urfa Barosunun mülteci hakları komisyonu öncülüğünde geliştirdiği çalışmalardan dolayı öncelikle duyduğumuz memnuniyeti tekrar tekrar ifade etmek istiyoruz. Bizim için çok önemli bir partner oldular başından beri. Her ne kadar çeşitli sorunlara sıkıntılara yol açsa da Suriyeli sığınmacıların temel haklara erişiminde baroların fonksiyonunu çok önemsiyoruz. Dolayısıyla barolarla birlikte çalışmak avukatların bu konudaki kabiliyetlerini arttırmak bizim için bir öncelik. Urfa Barosuna bize ev sahipliği yaptığı için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“SİLVAN’DA ABLUKA 12. GÜNÜNE GİRDİ”

Gazetecilerin Silvan’da yaşanan olayları hatırlatması üzerine açıklama yapan Delebe; “Değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere Silvan’daki abluka bugün 12. Gününe girdi. Temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı insanların sokağa çıkamadığı böyle bir ortamda insanların can güvenliği zaten söz konusu değil. Malumunuz sivil ölümlerde artışlar meydana geldi.

Temel hak ve özgürlüklerin idari bir kararla kaymakam ya da valinin in safiyetiyle alınması hukuka da aykırıdır. Çünkü temel hak ve özgürlükler ancak zorunlu koşullarda belki parlamento tarafından kısıtlana bilir. Bunun dışında idari bir kadroyla insanların dışarı çıkma yasağını getirmesi hukuka aykırı bir uygulamadır.

Diğer taraftan Cizre’de de zaten bir örneği yaşandı. Cizre’deki ablukada da 20’den fazla vatandaş hayatını kaybetti.

Bu tabi Kürt sorununun doğurduğu bir sonuçtur. Kürt sorunu eğer barışçıl yöntemlerle çözülürse demokratikleşme adına önemli adımlar atılırsa böyle sıkıntılara hiçbir şekilde gerek kalmayacak ve bu bakımdan yeni oluşacak olan kabinenin özellikle demokratikleşme sürecinin kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor. Bizim temennimiz insanların ölmemesi insanların hayatını kaybetmemesi ve bu tür sıkıntıların bir daha yaşanmamasıdır” sözlerinin altını çizdi.

Şanlıurfa Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin ortaklaşa düzenlediği çalıştayı bugün Şanlıurfa’da yapıldı.

Haber: Süleyman Turan 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık