Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa’da Tarih Böyle Yok Oluyor

Şanlıurfa’da Tarih Böyle Yok Oluyor

Dünyanın en eski yerleşim birimi Şanlıurfa’da binlerce yıllık tarih yol’a kurban gidiyor

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2011 Pazartesi 14:23
Şanlıurfa’da Tarih Böyle Yok Oluyor
Dünyanın en eski yerleşim birimi Şanlıurfa’da binlerce yıllık tarih yol’a kurban gidiyor

Göbeklitepe gibi binlerce yıllık tarihi olan Gürcütepe’deki tarihi kalıntıların üzerinden yol geçiren Karayolları’na kimse dur demedi.

Mardin-Akçakale Çevre yolu üzerinde bulunan GAP Arena stadı yakınlarındaki Gürcütepe olarak bilinen tarihi arkeolojik kazı bölgesi, yapılan ihale sonucunda üzerinden yol geçmesi skandal olarak yorumlandı.

Alman Arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt’in karşı çıktığı yolun başlamasına Şanlıurfa’dan hiçbir yetkilinin ses çıkarmaması düşündürücü olarak algılanırken;

Schmidt, Hazırladığı raporda Gürcütepe’den geçen yolun altında kalan tarihi yapıların öneminden bahsederek,

1995-1999 yılları arasında Şanlıurfa müze müdürlüğü başkanlığında Alman Arkeoloji Enstitüsü katılımı ile bilimsel başkanlığımda arkeolojik kazılar yapılmıştır dedi.

Almanya’dan Şanlıurfa’ya göndermiş olduğu raporda Gürcütepe yerleşmesi ve çevre yolu çalışmaları konulu Şanlıurfa Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluna başlıklı yazısında;

Şanlıurfa’nın güneydoğusunda bulunan Gürcütepe yerleşmesi altı adet birbirine yakın höyükler oluşmaktadır. İlk dördünde neolitik döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu höyükler oldukça basık ve alçaktır. Sadece Gürcütepe II ve III tepe açıkça farkedilebilir. Gürcütepe ’nin süzerinde Şanlıurfa’nın eski su işleri binası bulunmaktadır.

Gürcütepe I,II.III ve IV adlı höyüklerde 1995 ve 1999 yılları arasında Şanlıurfa müze müdürlüğü başkanlığında ve alman arkeoloji enstitüsü katılımı ile bilimsel başkanlığında arkeolojik kazılar yapılmıştır.

Söz konusu yerleşim neolitik dönem tabakaları nedeniyle önemlidir. Özellikle Gürcütepe I ve IV şimdiye kadar zarar görmeden günümüze kadar ulaşabilmişlerdir. Şanlıurfa’nın neolitik dönem için özel bir bölge olması da göz önüne alındığında Gürcütepe yerleşmesinin mümkün olduğu kadar tahribattan korunması önem taşımaktadır. Ancak bölge hızlı yapılaşma ve sulu tarım alanları nedeniyle koruma açısından zor bir bölgedir.

Yapılacak yeni çevre yolu sırasında bu tepelerden özellikle ilk dördü ağır iş makineleri darbeleriyle tamamen yok edilirse, bölge için önemli bir arkeolojik değeri geri dönüşümü olmayacak şekilde kaybedeceğimizi düşünmekteyim. Ancak yapılacak olan yol için yakından geçse dahi tepelerin konumu dikkate alınarak, arkeolojik dolguyu zedelemeden, yeni bir güzergâh bulunabileceğini umuyorum. Yapılacak çalışmalar tepelere çok yakın ise, tepelerin topografik yapıları nedeniyle zor fark edilmeleri göz önüne alınıp mutlaka sınırlarının önceden belirlenmesini ya da bu güzergâhta yapılacak çalışmalara bir arkeologun eşlik etmesini öneririm.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık