Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da turizm potansiyeli yükseliyor

Şanlıurfa'da turizm potansiyeli yükseliyor

Tarihi ve kültürel dokusuyla önemli bir turizm merkezi haline gelen Şanlıurfa yeni yatırımlar ile turizm pastasından daha çok pay almak istiyor.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2011 Perşembe 08:26
Şanlıurfa'da turizm potansiyeli yükseliyor
Urfa, 450 bin civarında olan turist sayısını 1 milyon turiste çıkarma hedefinde...

Şanlıurfa, son iki yılda 300 milyon doların üzerinde turizm, 100 milyon dolar değerinde de tarıma dayalı sanayi yatırımı potasının içine girdi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) bir yenisinin daha ekleneceğini de anlatıyor. 

Ertekin, "Şanlıurfa yeni sanayi stratejisini oluşturuyor. Rekabet avantajımızın bulunduğu sektörlere yoğunlaşacağız. Bunların başında tarıma dayalı sanayi ve turizm geliyor" dedi. 

Türkiye'de ekilebilir arazilerin yüzde 10'unu elinde bulunduran Şanlıurfa, bu zenginliğini 2012'de tamamlanması planlanan Güneydoğu Anadolu Projesi ile pekiştirmeyi hedefliyor. Dev proje tamamlandığında Şanlıurfa il sınırlarının da içinde bulunduğu 1 milyon 60 bin hektarlık alan sulanacak. 

REZERVASYON YAPMADAN YER BULMAK ZOR 

Şanlıurfa'daki Balıklıgöl adeta inanç turizm akınına uğruyor. Türkiye'nin dört bir yanından Şanlıurfa'ya gelen turistler şehrin restoran ve alışveriş merkezlerini de ihya ediyor. Otellerde ise rezervasyon yapmadan yer bulmak imkânsız. Bundan 5 yıl öncesine kadar ilde 10 binlerle ifade edilen gelen turist sayısı 450 bin sınırını aşmış durumda. Ayrıca şehir ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar sayesinde kendini dünyaya tanıtma fırsatı da buldu. Yeni hedefi ise turist sayısını bir milyona çıkarmak. 

Kavşak noktasında ihracat 

Şanlıurfa, karayolu ağının önemli kavşaklarından biri. Gaziantep-Şanlıurfa-Nusaybin-Cizre-Habur yoluyla ülkenin güneydoğu ve güneybatısına bağlandığı gibi Gaziantep'ten ayrılan kollarla Batı ve İç Anadolu'ya da bağlanıyor. Adıyaman ve Diyarbakır yönlerinden gelerek Hilvan'ın kuzeydoğusunda birleşen yol, Şanlıurfa'dan geçerek güneye ve sınır kapılarına kadar iniyor. Şanlıurfa bu gücünü transit taşımacılıkta merkez olarak kullanma hedefinde. Bu kapsamda yol üzeri otel ve akaryakıt istasyonu yatırımları yükseliyor. 

Şehrin ihracatı son yıllarda hızlı bir gelişme sürecine girmiş görünüyor. 2010'da 180 milyon dolara ulaşan ihracatta Irak ve Suriye'nin önemli bir payı var. 2008'de Şanlıurfa'nın toplam ihracatının yüzde 70'i, 2009 yılında yüzde 80.5'i Irak ve Suriye'ye gerçekleştirilmiş durumda. Bu nedenle şehir Suriye'de son dönemde yaşanan siyasi gelişmeleri yakından takip ediyor. 

Urfa evleri yenileniyor 

Şehrin simgelerinden olan Urfa evlerinde de restorasyon çalışmaları sürüyor. Özellikle Balıklıgöl çevresindeki tarihi Urfa evlerinin, harabe görüntüsüne son vermeyi amaçlayan çalışmalar, bazı noktalarda tamamlanmak üzere. Binlerce yıllık tarihi ve mimarisiyle ünlenen evler, turizm potansiyelini de yukarı çekecek. 

400 milyon $'lık otel 

Suriye ile vizelerin kaldırılması ve şehrin turizm potansiyelindeki yükseliş Şanlıurfa'da yatırım taleplerini artırıyor. Valiliğin başlattığı turizm atağı çerçevesinde oluşturulan oteller bölgesine büyük ilgi var. Hilton'un şehirdeki otel yatırımı yakın zamanda hizmete açıldı. Sheraton'ın inşaatı ise tamamlanmak üzere. Yeni yatırımların Şanlıurfa'da 300-400 milyon dolarlık bir yatırım hacmi ve 10 bin kişiye istihdam oluşturması bekleniyor. 

Şanlıurfa'nın son dönemde çıkış gösterdiği en önemli sektör enerji oldu. Elektrik üretiminde öngörülen yatırım tutarı 113.1 milyar lira olarak belirlenirken, en büyükleri doğu ve güneydoğudaki lisanslı projeler olmak üzere bugüne kadar 69.4 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Elektrik üretiminde en büyük yatırım 5 milyar lira ile şehre yapılmış bu durumda.

(Sabah)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star