Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA ZORLA İMZALATILAN SENETLE DÜKKANDAN ATACAKLAR

ŞANLIURFA'DA ZORLA İMZALATILAN SENETLE DÜKKANDAN ATACAKLAR

Şanlıurfa’da giderek artan tefecilik insanları mağdur etmeye devam ediyor. Bir yıl içerisinde yaklaşık 150 bin lira ödediği halde hala borcunu kapatamayan bir mağdur, kısa bir süre içerisinde 250 bin lira daha ödeyemezse tefeciler gerekirse akrabalarından zorla tahsil edecek

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2011 Cuma 13:01
ŞANLIURFA'DA ZORLA İMZALATILAN SENETLE DÜKKANDAN ATACAKLAR
MAĞDURLAR POLİS YERİNE MEDYADAN YARDIM İSTİYOR

Kentte tefecilerin mağdur ettiği kişilerin tek tek intihar etmesi veya yakınları ile ev ve işyerlerini terk ederek, Şanlıurfa’dan kaçmaları bu sorunu daha görünür kılmıştı. O günden bu yana tefecilerin faaliyetinin engellenmesi konusunda çok fazla bir durum değişmese de medyada bu sorun gündemdeki sıcaklığını hala koruyor. Polisin, ‘kimse tefecilerden şikayetçi olmuyor’ serzenişlerine rağmen polise gitmeyi tercih etmeyen mağdurlar; bu sorunu kendi can güvenliklerini ve hassasiyetlerini korumaya özen gösteren medya kuruluşlarına anlatmayı tercih ediyor.

MÜDAHALE EDİLMEZSE KAN DÖKÜLECEK

İpekyol Haber Merkezi’ne başvuranlardan Ş.B. isimli tefeci mağduru da, sorununa çözüm bulunmadığı takdirde tefecilerin yakınlarına zarar vereceğini, bu durum karşısında tefecilere direnmeyi düşündüğünü ancak her an kan dökülebileceğini aktararak yetkililerden yardım talebinde bulundu.

BORÇ SIFIRLANMAYINCA YİNE ARTTI

Kent merkezinde yaşayan ve 5 çocuk babası 41 yaşındaki Ş.B. isimli mağdur, geçtiğimiz yıl tefecilerin ağına düştükten sonra nesi var nesi yok satıp borcunu ödemek istedi. İki ev ve bir dükkanı ile yakınlarının altınlarını yaklaşık 180 bin lira karşılığında satarak borcunu ödeyen Ş.B., geri kalanı da çalışarak ödeyeceğini düşündü. Borcunun büyük kısmını ödedikten sonra ilk etapta kalan bakiyeyi sorun yapmayan tefeciler, tekrar yüksek faiz oranları uygulayarak kalan borcu şişirdiler. İnsafına göre davranan tefecilerden kimi % 0.5 faiz uygularken, kimi de her ay % 20 katladı. Borç geciktikçe günlük faiz veya saatlik faiz uygulayanlar da var.

ZORLA İMZALATILAN SENETLE DÜKKANDAN ATACAKLAR

Ş.B.’nin tüm yakınlarının da mal varlığını bitiren tefeciler, son olarak ağabeyinde kalan ve geçimini yaptığı küçük bir dükkana göz dikti. Zorla senet imzalatılan ağabey M.B., bu üzüntüye dayanamayıp kalp krizi geçirdikten sonra yoğun bakımda yatarken, bir süreliğine daha dükkan kendisinde kaldı. Ama yakında borcun ödenmemesi durumunda tefeciler bu dükkana gelip M.B.’yi yaka paça atacakları tehdidinde bulundu. Kentin en işlek yerinde bulunan bu dükkana sık sık gelip tehditler savuran tefecilerin en güvendiği şey ise, zorla imzalatmalarına rağmen ellerindeki senet. Zira bu senetle kanun da onlara destek çıkıyor.

‘YA ÖLDÜRECEĞİM YADA ÖLDÜRÜLECEĞİM’

Bu dükkanı almakla da yetinmeyen tefeciler, Ş.B.’nin kuyumcu olan akrabalarını da sıraya koydu. Bu yüzden huzuru bozulan kuyumcu akrabalar, tefecilere direnmeyi düşünüyor. Çünkü borcun ödemekle bitmeyeceğine inanıyorlar. Ş.B. de kendisi yüzünden yakınlarının tüm mal varlığını kaybetmesine daha fazla seyirci kalmak istemiyor. “Ya öldüreceğim yada öldürüleceğim” diyen mağdur, şunları söyledi: “Gece gündüz Allah’a yalvarıyorum. Bana yardım etsin diye. 5 çocuğum var kendi yuvamın dağılacağı gibi çevremin de zarar görmesinden korkuyorum. Bu borçlar yüzünden çalışamıyorum. Eve gidemiyorum. Saklanıyorum. Ama yakınlarımı buluyorlar. Polise de gidemiyorum, yakınlarıma zarar verirler diye. Yakında süre doluyor ve kan dökülecek diye korkuyorum.”

POLİS ASIL TEHLİKEYİ GÖRMÜYOR

Bu arada Şanlıurfa polisinin son zamanlarda kredi kartı tefeciliği yapan iş yerlerine karşı mücadelesini aralıksız sürdürürken, insanlara silahla korku salan ve mağdurların yakınları da dahil para için herkese zarar verebilecek tehlikeyi niçin önlemedikleri kentteki en büyük merak konusu

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık