Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA’DAKİ BAĞIMLILARI BİR TEK ALTAN TAN HATIRLADI

ŞANLIURFA’DAKİ BAĞIMLILARI BİR TEK ALTAN TAN HATIRLADI

Şanlıurfa’da sayıları hızla artan ancak yetkililerin görmezlikten geldiği madde bağımlılarına yönelik bir çalışma BDP’nin Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’dan geldi. Sağlık Bakanı Akdağ’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede madde bağımlılığı yaşının 13’e kadar düştüğünü hatırlatan Tan, Bakanlığın Urfa’da herhangi bir çalışması olup-olmadığını sordu

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2012 Perşembe 04:52
ŞANLIURFA’DAKİ BAĞIMLILARI BİR TEK ALTAN TAN HATIRLADI

MİLLETVEKİLLERİMİZ PROTOKOLLERDE BOY GÖSTERİYOR

Şanlıurfa’da başta bali ve tiner kullanımı olmak üzere uyuşturucunun her türlüsü giderek yaygınlaşıyor. Bu yayılma artarak devam eden asayiş olaylarına da yansıyor. Özellikle madde bağımlısı gençler kendilerine verdikleri zararın yanı sıra çevrelerine verdikleri zararla sık sık gündeme geliyor. Ancak bu kadar vahim durum karşısında bile Şanlıurfa’daki yetkililer kayda değer önlemler almıyor. Valilik ve Belediye düzeyinde sorumluluk karşılıklı olarak birbirlerine yüklenirken, sadece protokollerde görmeye alıştığımız milletvekillerinden de bugüne kadar hiçbir çalışma bilgisi gelmedi. İşte bu ilgisizlik karşısında büyüyen tehlike, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın dikkatini çekti.

‘BAĞIMLILAR ADANA’YA GİTMEK ZORUNDA’

Milletvekili Tan, Şanlıurfa’daki uyuşturucu bağımlısı sayısının yetkililerce 150 bin şeklinde ifade edildiğini ancak buna rağmen şehirde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi bulunmadığını kaydederek; Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan yazılı olarak verdiği soru önergesini, Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 99’uncu maddesi gereğince aynı şekilde cevaplandırmasını istedi. TBMM’de verdiği önergede, tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da uyuşturucu madde bağımlılığı yaşının her geçen gün gittikçe düştüğünü kaydeden Tan, şunları ifade etti: “Bu yaş sınırı Urfa’da 13’e inmiştir. Uzmanlar yüzde 5 olan Türkiye ortalamasının Şanlıurfa ilimizde yüzde 10 civarlarına yaklaştığını söylemektedirler. Madde kullanımına sigara ile başlayan gençler sırasıyla esrar, eroin ve uyuşturucu hap bağımlısı olmakta ve bunun sonucu olarak gençlerin erken ölümlerine sıkça rastlanmaktadır. Şanlıurfa’da 150 bini aşkın uyuşturucu madde bağımlısı olduğu söylenmekte ve buna rağmen şehirde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi bulunmamaktadır. Madde bağımlısı hastalar çoğu zaman Adana’da bulunan AMATEM’e sevk edilmektedir.”

 

Tan, Sağlık Bakanı Akdağ’a şu soruları yöneltti:

1. Şanlıurfa’da kaç kişinin madde bağımlısı olduğu bakanlığınızca tespit edilmiş midir?

2. Bu kişilerin tedavi görebilmeleri için şehirde bir tedavi merkezi bulunmakta mıdır? Yoksa ne zaman açılması düşünülmektedir?

3. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kaç adet tedavi merkezi bulunmaktadır?

 

İPEKYOL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık