Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'daki İzinsiz Yürüyüş Davası Başladı

Şanlıurfa'daki İzinsiz Yürüyüş Davası Başladı

Şanlıurfa'da geçen yıl, izinsiz gösteri yaptıkları iddia edilen ve aralarında Kesk üyelerinin de bulunduğu 32 tutuksuz sanığın yargılanmasına başlandı.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2011 Çarşamba 12:03
Şanlıurfa'daki İzinsiz Yürüyüş Davası Başladı
Şanlıurfa'da geçen yıl "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" etkinliği sırasında, izinsiz gösteri yaptıkları iddia edilen ve aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin de bulunduğu 32 tutuksuz sanığın yargılanmasına başlandı. 
Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya, tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşma, sanıkların ifadesi alındıktan sonra eksiklerin tamamlanması için ertelendi. 
Duruşma sonrası Kesk yöneticileriyle adliye binası önünde toplanan sanıklar, buradan çeşitli pankart ve dövizlerle, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak Topçu Meydanına kadar yürüdü. 
Burada Kesk Kadın Sekreteri Canan Çalağan, yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik şiddete değindi.
Bu kapsamda geçen yıl "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" öncesinde bu konuya dikkat çekmek amacıyla Kesk ve bazı sivil toplum örgütleriyle, "Kimliğimin, Bedenimin ve Emeğimin Sömürülmesine Karşı Mücadele Ediyor, Barış İçin Yürüyorum" temasıyla, 8-12 Kasım tarihleri arasında İstanbul ve Hakkari'den Ankara'ya yürüyüş gerçekleştirdiklerini dile getiren Çalağan, Hakkari'den gelen grubun, 11 Kasım'da Şanlıurfa'da basın açıklaması yapmasına polisin izin vermediğini ifade etti. 
Olayın ardından bazı kişilerin gözaltına alındığını hatırlatan Çalağan, sorumlular hakkında, gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. 
Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup, dağıldı. Geçen yıl "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında Ankara'ya gitmek üzere Hakkari'den yola çıkıp kentleri dolaşan Kesk ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, 11 Kasım 2010'da geldikleri Şanlıurfa'da, kendilerini karşılayanlarla yürüyüş yapmak istemiş, polis ekipleri de uyarılarını dikkate almayan gruba müdahale ederek bazılarını gözaltına almıştı.(Haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık