Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi ŞANLIURFA'DAKİ MİLLİ EĞİTİM İHALESİNE FESAT KARIŞTI

ŞANLIURFA'DAKİ MİLLİ EĞİTİM İHALESİNE FESAT KARIŞTI

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yarın gerçekleştirilecek olan 5 milyon liralık kumanya ihalesine şaibe düştü.

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2012 Çarşamba 13:31
ŞANLIURFA'DAKİ MİLLİ EĞİTİM İHALESİNE FESAT KARIŞTI

Milli Eğitim yetkilileri sadece 4 yemek firmasının katılabileceği bir şartname hazırlarken, yemek firmalarının da kendi aralarında anlaşarak sadece bir firmanın ihaleyi almasını sağlayacakları öne sürülüyor

MUSTAFA ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

GÜNDE BEŞ BİN ÖĞRENCİYE DAĞITILACAK

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı nedeniyle bazı taşımalı ilköğretim okullarındaki öğrencilere dağıtılacak olan öğlen yemeği için ihale gerçekleştiriyor. 5 milyon TL ile açık ihale usulü planlanan öğlen kumanyasının alım işi Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yarın saat 09.00’da yapılacak. Kumanya, merkez ve merkeze bağlı 17 köyde bulunan; Akçiçek, Altınbaşak, Bakırtaş, Bakışlar, Çamlıdere, Ernebi, Gölpınar, Günbalı, Gürpınar, Horoz, Kaplan, Keçikıran, Kısas, Kızlar, Korucuk, Kubacık, Küçük Alanlı, Külünçe, Mağaracık, Mamuca, Payamlı, Terzi, Yardımcı, Yeni Köy ve Yığınak ilköğretim okullarındaki 5 bin 960 öğrenciye 179 gün boyunca dağıtılacak.

ÇOĞU FİRMAYA ENGEL OLDULAR

6 bine yakın öğrencinin sağlığını ve gelişimini ilgilendiren bu ihale şartnamesi hazırlanırken, hem Türkiye genelinde katılacak olan yemek firmalarının önü kesildi hem de sadece 4 firmanın katılımı sağlandı. İddialara göre, kendilerine yakın bir firmanın katılmasını isteyen Milli Eğitim yetkilileri, şartnamenin içerisine özellikle mutfağın en az 5 bin kişilik ve üretim yerinin Urfa olması şartını ekleyerek çoğu firmanın katılımını engelledi.

İŞTE O MADDELER

Başta başka iller olmak üzere birçok firmanın ihaleye katılmasına engel olan 2 madde şöyle:

“Kapasite Raporu: Üretimin yapılacağı (Şanlıurfa İl Sınırları içerisinde) tesiste günlük alınacak yemek miktarına eş değer (en az 5.000 kişilik) günlük üretim kapasitesine sahip olduğunu gösterir kapasite raporu sunulacaktır. Sunulacak kapasite raporu ihale veya son başvuru tarihi itibariyle aynı yıl içerisinde alınmış olması gereklidir. (Teklif ekinde sunması gerekir)”

“İsteklilerin hizmet vereceği üretim tesisinin (Mutfak) Şanlıurfa İl Sınırları içerisinde bulunması, kendi malı veya kira sözleşmesi (Teklif ekinde sunulması zorunludur.)”


ENGELLENDİĞİNİ İDDİA EDEN FİRMALAR İPEKYOL’A KONUŞTU

İhaleye girmek isteyen firma yetkilileri, “5 bin kişilik” şeklindeki şart nedeniyle ihaleyi alıp kapasitesini arttırmak isteyenlere engel olunduğunu ifade ederek, kapasite raporu almak isteyenlere de ayrı zorluklar çıkarıldığını ileri sürdü.

“Mutfağın Urfa’da olma” şartı yerine de “taahhüt” olması gerektiğini kaydeden çeşitli yemek firması yetkilileri, Türkiye’nin diğer illerinde yapılan ihalelerde mutfağın o ilde olma şartı yerine taahhüt edilmesinin yeterli olduğunu savundu.


İHALEYİ ALMADAN KİRALAMA NASIL YAPILACAK?

İhale almanın garantisi olmadığından kimsenin kiralama da yapmayacağını bilen Milli Eğitim yetkililerinin böylece başka illerden katılacak firmaları devre dışı bıraktığını belirten yemek firmaları; olması gerekenin taahhüt belgesinin verilmesi olduğunu söyledi.

İhalenin kazanılması durumunda gerekirse kapasite artırımı ve mutfak kiralaması yapılabileceğini dile getiren firmalar, yetkililerin bu maddeleri ekleyerek, hem devleti zarara uğratacaklarını hem de kaliteli yemek alımına engel olacaklarını iddia etti.

İddiaların en skandalı ise, firmaların önü kesildiği yetmezmiş gibi geri kalan firmaların da kendi aralarında anlaşarak, 5 milyon liranın altına düşmeden yani fiyat kırımı yapılmadan kendi aralarında bir firmanın almasını sağlamak. İhalede önü kesilen firmalar, bu usulsüzlüğün gerçekleşmesi durumda ihale gerçekleştikten sonra ihale hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.


‘USULSÜZ BİR DURUMA MÜSAADE ETMEYİZ’

Yine İpekyol’a konuşan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, “Bu yarışa herkesin katılabilmesini istiyorum. En iyisi ve fiyatı pahalı olmayan yemek alımını yapabilmek için bu şart. Ne kadar çok firma katılırsa seçme olanağımız da o kadar fazla olur. Hem devletin parasını yerinde kullanıp fazla harcamayacağız hem de yemeğin kalitesinden ödün vermeyeceğiz. Firmaların siciline, yaptığı işe, back raunduna bakıp seçeceğiz. Şartnameyi inceleyeceğiz, usulsüz bir duruma müsaade etmeyiz. İhale şeffaf ve medyanın huzurunda olacaktır.” dedi.

 

Kaynak: İpekyol 
http://www.ipekyolhaber.com/haberler/milli_egitim_ihalesine_fesat_karisti_6191.html

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Birecik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri yemekte buluştu

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri yemekte buluştu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık