Ana Sayfa Eğitim ŞANLIURFA'DAKİ ÖĞRENCİ SERVİSLERİ SIKINTILI

ŞANLIURFA'DAKİ ÖĞRENCİ SERVİSLERİ SIKINTILI

4+4+4 Eğitim Sistemi Şanlıurfa'da Özel Öğrenci Servisleri için okula giriş çıkış saatlerini değiştirmesi nedeni ile sıkıntılı başladı.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2012 Pazartesi 00:43
ŞANLIURFA'DAKİ ÖĞRENCİ SERVİSLERİ SIKINTILI

Şanlıurfa’daki özel öğrenci servisleri, Eğitimde 4+ 4+4 sistemiyle lise ve ortaokullarda bazı sınıfların ders sayısının artırılmasından dolayı öğrenci servislerinin çıkış saatlerinde sıkıntıların yaşandığını ileri sürdüler.

Şanlıurfa Poler Turizm örgenci servisi şirket müdürü Vildan Polat, Şanlıurfa’daki özel öğrenci servis camiası adına yaptığı açıklamada, ortaokul ve liselerde ders saati farklılıklarından dolayı servislerin çıkış saatlerinde birtakım sorunlar yaşadıklarını söyledi.
Farklı çıkış saatlerinden dolayı servis araçlarının okulların önünde beklemek zorunda kaldığını bununda diğer öğrencilerin evlerinden alınıp okullarına götürülmesi konusunda ciddi sıkıntılara yol açtığını iddia eden POLAT, ''Çocukların bir kısmı dersten çıkarken bir kısmı eğitime devam ediyor. Servisin hareket etmesi için erken çıkanlar diğer arkadaşlarını beklemek zorunda kalıyor. Örneğin, 9. sınıflar 14.50'de çıkarken, 10, 11 ve 12. sınıfların dersleri 15.50'de bitiyor. Dersleri erken bitenler servisin hareket etmesi için diğer arkadaşlarını bekliyor'' diye konuştu.


Bu sorunun ortaokul 5. sınıflarda da yaşandığını ifade eden POLAT servisle giden çocukların 6,7,8 sınıftaki öğrencilerin bir saate yakın arkadaşlarının derslerinin bitmesini beklemek zorunda kaldığını söyledi.

''Bu durum servisçilerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için büyük sorun yaratıyor'' diyen Polat şunları kaydetti: ''Okullarımızda çocukların beklemek zorunda kalmasından dolayı servisçilerle velilerimiz karşı karşıya geliyor. Yaşanan durumdan veli de öğrenci de rahatsız oluyor. Veliler öğrencilerin okuldan çıkmalarına rağmen serviste beklediklerini bu nedenle de eve geç geldikleri yönünde eleştiriler yöneltiyorlar. Buna çözüm üretemiyoruz. İki defa servise çıksak maliyetler artıyor. Telafisi mümkün olmuyor okulda beklesek öğrenciler evlerine geç gidiyor.''

Yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda özellikle kış aylarında büyük sorunların yaşanabileceğini ifade eden Polat, ''Şimdi hava sıcak öğrencilerimiz beklerken çok fazla sorun yaşamıyor. Havalar soğuduğunda sorunlar daha da artacak'' dedi.

-''Ders saatleri yeniden düzenlenmeli''-

Yaşananlardan dolayı bazı öğrencilerin servisten ayrıldığını anlatan Polat ''Bu durum onlar için çözüm olmuyor. Velilere daha fazla sorun doğuruyor'' diye konuştu.
Sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul 5. ve lise 9. sınıfların ders programlarını yeniden düzenlemesi gerektiğini öne süren Polat ''Yurt genelindeki servisçilerimiz büyük mağduriyet yaşıyor. Aileleri de etkileyen bu sorunu ancak Milli Eğitim Bakanlığı çözebilir. Bunu da yapacağına inanıyoruz'' dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star