Ana Sayfa Güncel ŞANLIURFA'DAKİ OLAY VANTİLATÖR KAVGASI DEĞİL

ŞANLIURFA'DAKİ OLAY VANTİLATÖR KAVGASI DEĞİL

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde yaşanlar için açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2012 Çarşamba 10:04
ŞANLIURFA'DAKİ OLAY VANTİLATÖR KAVGASI DEĞİL
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nden tutuklu ve hükümlülerin başka cezaevlerine gönderilmesine ilişkin nakillerin öncelikle istek üzerine yapıldığını ama yeteri kadar istek çıkmadığında resen de yapılabileceğini söyledi.

Üstün, Valilik'te düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Üstün, ''cezaevindeki nakillerin neye göre yapıldığı'' sorusunu, ''Nakiller öncelikle istek üzerine yapılıyor, ama elbette ki yeteri kadar istek çıkmazsa resen de yapılabilir. Çünkü öncelik, buralarda oluşabilecek olumsuzlukları önlemektir, can güvenliğini temin etmektir. Dolayısıyla, bu hususlar göz önüne alınarak, bu nakillerin bizce de gerekli olduğu kanaatindeyiz'' şeklinde cevapladı.


Yangınların çıkış nedeniyle ilgili sorulara da yanıt veren Üstün, bu konuda incelemenin devam ettiğini, ancak kendilerinin daha çok C-15 koğuşundaki olaya odaklandıklarını, ikinci yangının ardından çocukların nakledildiğini, bu yüzden o odaya gitmediklerini ifade etti.


Üstün, bunun dışında diğer koğuşları ve KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu koğuşu da ziyaret etme imkanı bulduklarını söyledi. 
''Vantilatör kavgası'' iddiası


Ayhan Sefer Üstün, hafta sonu çıkan kavganın ardından meydana gelen yangının vantilatör nedeniyle olduğunu düşünmediklerini belirterek, ''Vantilatör kavgası diye bir durum söz konusu değil. Zaten vantilatör orada, tavana sabit bir şekilde monte edilmiş. Dolayısıyla bir vantilatör kavgası vesaire değil. Camlar, üst ve alt koğuşta açık, havanın sıcaklığını da takdir ediyorsunuz'' şeklinde konuştu.


Üstün, ''İncelemeleriniz sırasında cezaevi yönetiminin zafiyetini tespit ettiniz mi-'' şeklindeki soru üzerine bu konudaki tahkikatların devam ettiğini dile getirdi.


''Oradaki ilk gözlemlerimiz olaya, 2-3 dakika içerisinde müdahale edildiğidir'' diyen Üstün, bunu içerdeki tutukluların da beyan ettiğini, aynı zamanda olaya müdahale eden infaz koruma memurlarının da söylediğini aktardı.


Bu konuda bir gecikme olmadığı izlenimine sahip olduklarını dile getiren Komisyon Başkanı Üstün, giriş kapısına insan göğsüne kadar gelebilecek seviyede yatak yığıldığını, söz konusu yatakların sünger olduğu için ani bir şekilde alev aldığını belirtti.


Üstün, yangına, ''gardiyanların geç ulaştığı veya alarm sisteminin olmadığı iddiaları''na yönelik de cezaevinde yaptıkları görüşmelerde yangın söndürücülerin bulunduğunu, bunu mahkumların da kendilerine ifade ettiğini söyledi.


Komisyon üyeleri toplantının ardından Valilik'ten ayrıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star