Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞanlıUrfa'dan Eyyüp Peygamber Camisi Birinci Oldu

ŞanlıUrfa'dan Eyyüp Peygamber Camisi Birinci Oldu

Rauf Maltaş - Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışmasında, ŞanlıUrfa'dan Eyyüp Peygamber Camisi birinci oldu.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2011 Perşembe 17:29
ŞanlıUrfa'dan Eyyüp Peygamber Camisi Birinci Oldu
Rauf Maltaş - Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışmasında, ŞanlıUrfa'dan Eyyüp Peygamber Camisi birinci oldu. 

ŞanlıUrfa Müftü Vekili Mustafa ErdemAa muhabirine yaptığı açıklamada, Camiler Haftası etkinliklerikapsamında, Türkiye genelinde "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışmasının düzenlendiğini hatırlattı. 

Yarışmanın amacının camilerin çevresini daha düzenli ve yeşil alanını bol hale getirmek olduğunu ifade eden Erdem, yaptıkları değerlendirmenin ardından merkezdeki Eyyüp Peygamber Camisi'nin birinci,Viranşehir'deki Kemal Veysi Tepret Camisi'nin ikinci, Siverek Bahçelievler Camisi'nin ise üçüncü olarak seçildiğini bildirdi. 

İslam dininin temizliğe büyük önem verdiğini hatırlatan Erdem, şunları kaydetti: 

"Dinimiz, ibadet mahalli olan camilerin, çevre düzenine ve yeşil alanlarının bolluğuna da ehemmiyet veriyor. Bu yıl başlayan yarışma güzel bir başlangıç oldu, bunu devam ettirmeyi planlıyoruz. İmamlarımızı, derneklerimizi ve cemaatimizi teşvik ederek, daha güzel ve temiz Çevreli camilerimizin artmasınısağlamaya çalışacağız. Yeşillik ve temizlik, Allah'ın emridir, bizim bu konuda zaten inancımızın gereği gayret göstermemiz gerekiyor." 

Birinci olan Eyyüp Peygamber Cami İmamı Mehmet Çelik de aldıkları dereceden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, cami etrafında yaklaşık 5 bin metrekare yeşil alanın bulunduğunu söyledi. 

Caminin Osmanlı mimarisini yansıttığını ve yaklaşık 3 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği aktaran Çiçek, camilerinin Hz. Eyyüp Peygamber'in çile çektiği rivayet edilen bir mekanın hemen yanında olması dolayısıyla da çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından sık sık ziyaret edildiğini hatırlattı. 

Bu arada ikinci seçilen Viranşehir'de birkaç yıl önce inşa edilen Kemal Veysi Tepret Camisi de bahçesinin yanı sıra Osmanlı ve Arap mimarisinin özelliklerini bir arada barındırmasıyla dikkat çekiyor. 

Yarışmaya dereceye giren camilerin ödüllerinin ise 1-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Camiler Haftası" etkinliklerinde verileceği belirtildi. 

haberler
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık