Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanliurfa'dan Tekirdağ F Tipi Kapali Cezaevi’ndeki Açlik Grevine Destek

Şanliurfa'dan Tekirdağ F Tipi Kapali Cezaevi’ndeki Açlik Grevine Destek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Teke ve Parti üyeleri Karakoyun İş Merkezi önünde bir araya gelerek Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde siyasi tutuklulara karşı yapılan baskıları protesto ederek bir basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2013 Cumartesi 12:20
Şanliurfa'dan Tekirdağ F Tipi Kapali Cezaevi’ndeki Açlik Grevine Destek

BDP, Eğitim-Sen, KESK, DİSK, EMEP, TMMOB, İHD, ESP, SES ve DTK temsilcilerinin de katıldığı basın açıklamasında, HDP İl Başkanı Mehmet Teke, “Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde bulunan 21 siyasi tutuklu ve hükümlünün 25 Mart 2013 günü başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri bugün 34. gününe girmiştir. Açlık grevinde bulunan tutsakların temel istemlerinin cezaevi koşullarının iyileştirilmesi gibi haklı talepler olduğu da kamuoyunca bilinmektedir. AKP hükümeti bir taraftan barış görüşmeleri yaparken diğer yandan cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü siyasi tutsaklara yönelik hukuk dışı uygulamalar gerçekleştirmektedir. Bu tutum, barış havasını bozan ve sürece denk düşen bir tutumdur. Bu nedenle Tekirdağ F Tipi'nde bulunan tutsaklar başta olmak üzere Türkiye’de ki bütün cezaevinde bulunan siyasi tutsakların koşullarının iyileştirilmesi bu süreçte şarttır” dedi.
Teke, “AKP hükümeti başta olmak üzere, bütün yetkililer, Tekirdağ F tipi Kapalı cezaevinde açlık grevinde bulunan siyasi tutsaklara başta sağlık hakkı olmak üzere, yaşam haklarının korunması için gerekli duyarlılığı göstermesi gerekmektedir. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın ve Sağlık Bakanlığı'nın Kasım 1991’de 43. Dünya Tıp Kongresi tarafından Malta’da kabul edilen Bildirgesine uygun olarak davranmaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz” dedi.
Cezaevinde bulunan tutsakların ailelerine aktardıklarını anlatan Teke, Tekirdağ F Tipi Cezaevi yönetiminin tutsaklara, açlık grevini bırakmaları konusunda baskı altında tuttuğunu, tuz ve şeker alımlarını zaman zaman engellediğini ve B1 vitamininin ise vermediği bilgisi paylaştıklarını belirterek şunları söyledi:
"2000 yılında yaşanan açlık grevleri ve müdahale sonucu onlarca insanın ölmesi, yüzlerce insanın sakat kalmasına, Adalet Bakanlığı’nın başta tabip odaları olmak üzere insan hakları savunucularının açlık grevi yapılan Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi'ni ziyaret etmesine izin vermesi gerekmektedir. 1980 yılından bu tarafa Türkiye cezaevlerinde yüzler kişi açlık grevleri ve ölüm oruçları nedenli ile yaşamını yitirmiştir. Bu kadar ağır bir sürecin yaşandığı Türkiye’de yeni ölümlerin yaşanmaması için Adalet Bakanlığı'nı sorumlu davranmaya ve süreci zorlaştırmamaya davet ediyoruz. Mahpuslara zorla müdahale edilerek tek kişilik hücrelere atılması ağırlaştıracaktır. Dolayısıyla sorun diyalog ve müzakere yöntemi ile çözülmelidir. Bunun içinde başta sivil toplum örgütleri olmak üzere duyarlı kişilerin arabuluculuğa gerekirse başvurulmalıdır. Başlatılan bu olum sürecin sekteye uğramaması için siyasi tutsakların talepleri derhal yerine getirilmelidir. Aksi durumda cezaevlerinde yaşanacak herhangi bir ölümün yaşanması barış sürecine vurulacak bir darbe olacaktır ki, bu da istenilmeyen bir durumdur. Bizler buradan bir kez daha seslenerek diyoruz ki, talepleri taleplerimizdir. Onlar bizim onurumuzdur.”
Grup yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık