Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfalı çiftçileri kuraklık endişesi sardı

Şanlıurfalı çiftçileri kuraklık endişesi sardı

Şanlıurfa ve ilçelerinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağış olmaması üreticileri endişelendirdi. Çiftçi, dört gözle yağacak yağmuru bekliyor.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 15:28
Şanlıurfalı çiftçileri kuraklık endişesi sardı

AZİZ ÇİFTÇİ/URFAHABER.NET-ÖZEL HABER

Tarım kenti Şanlıurfa’da uzun süredir yağış olmaması nedeniyle kuraklık yaşanırken, ürünlerin olumsuz etkilenmesinden endişe eden çiftçi, kara kara düşünmeye başladı.Tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa’da meydana gelen kuraklık başta çiftçileri olumsuz etkiledi. Ülkedeki pamuk üretiminin yüzde 43, buğday yüzde 8, mercimek yüzde 36 arpa üreten Şanlıurfa çiftçisi, yağmurun yeterli yağmasını istiyor. Bazı yerlerde ekilen ürünlerin çimlenmemesi veya az çimlenmesi çiftçiyi ya yeniden ürünü ekmeye ya da üründen az verim alma ihtimaliyle karşı karşıya bıraktı.

YAKIN ZAMANDA YAĞIŞ YOK

Şanlıurfa Meteoroloji Müdürlüğü’nün tahminlerine göre yakın sürede yağış beklenmiyor..Bu durum en çok buğday, mercimek ve nohut eken çiftçileri etkileyecek. Üretim için büyük önem taşıyan kasım ve aralık yağışlarının düşük kalması sebebiyle tarlada tohum çürüme riskiyle karşı karşıya kaldı. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu yaptığı açıklamada, "Ekili alanlar önümüzdeki günlerde yağmur almaması durumunda ciddi sıkıntılar yaşanacak. Buğday ekli arazilerde, yeteri derecede yağış olmaması durumunda sararma ve kurumalar başlayacak. İnşallah en kısa zamanda beklenilen yağış başlar" dedi.

YAĞMURU DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

URFAHABER.NET’e konuşan çiftçi Sedat Toprak ise, bu yıl yağmurun az yağdığını söyledi. Toprak, yetiştirdikleri tahılların yaşanan kuraklık nedeniyle sararmaya başladığını ifade ederek şöyle konuştu:"Uzun zamandan beri toprağı doyuracak derecede yağmur yağmadı. Bu nedenle topraktaki nem oranın azalması nedeniyle tahıllarımız gelişmedi. Artık birçok insan yağmur duasına çıkmaya başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda biraz yağmur yağar da ekinlerimiz kurumaktan kurtulur."

GEÇEN YILDA MAĞDURİYETLER YAŞANMIŞTI

2014 yılında da kuraklıkla karşı karşıya kalan çiftçiler büyük mağduriyet yaşamıştı. Kuraklıktan ötürü mağduriyet yaşayan çiftçiye borçlarının ötelenmesinin dışında ekstra bir destek sağlanmıyor.Zaten küçülen tarım alanlarının, çiftçinin ekim yapmaması üzerine daha da küçülmesinden endişe ediliyor.Tarım alanlarının azalması, üretim yapan çiftçi sayısının düşmesi ekonomiye yeni yükler bindiriyor.Zira geçtiğimiz ay tarım alanında istihdam edilen işçi sayısında da düşüş kaydedilmiş, tarım alanında da işsiz sayısı artmıştı.Her geçen gün durumu daha da kötüleşen bölge çiftçisinin sorunlarına köklü çözümler üretilmez ise dünyada tahıl üretimiyle kendi kendine yeten 7 ülkeden birisi olmak tarihe karışacak gibi gözüküyor.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık