Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfalı iki aile, Büyük Zorluklar Altında

Şanlıurfalı iki aile, Büyük Zorluklar Altında

Sabahattin Sallama - Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki çöplükte ayrıştırma işlerinde çalışan Şanlıurfalı iki aile, büyük zorluklar altında yaşam mücadelelerini sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2011 Pazar 14:58
Şanlıurfalı iki aile, Büyük Zorluklar Altında
Sabahattin Sallama - Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki çöplükte ayrıştırma işlerinde çalışan Şanlıurfalı iki aile, büyük zorluklar altında yaşam mücadelelerini sürdürüyor. 

İş bulamadıkları gerekçesiyle ŞanlıUrfa'nın Viranşehir ilçesinden 6 ay önce yola çıkan İbrahim ve Mustafa Naycı kardeşler ile eşleri ve toplam 11 çocukları, Bayramiç'e geldi. Burada iş arayan kardeşler, yaptıkları görüşmelerin ardından ilçe çöplüğünde ayrıştırma işi yapmaya başladı. Buraya getirilen çöpleri ayrıştırıp geçinmeye çalışan aileler, çöplükte naylon ve brandalardan oluşturdukları derme çatma çadırları mesken edindi. Günlerinin büyük çoğunluğunu çöplükte geçiren iki aile, zor koşullar altında yaşıyor. Naycı kardeşlerin 11 çocuğunun Oyun alanları da yine ilçe çöplüğü. Okul çağına gelen 5 çocuk, maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitim alamıyor. 

Kardeşlerin büyüğü İbrahim Naycı, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, çöplükte ayrıştırma yaptıklarını, yokluk ve yoksulluk içinde yaşadıklarını söyledi. 

Burada sadece içme ve kullanma suyunu belediyenin sağladığı imkanlarla elde edebildiklerini dile getiren Naycı, "Elektrik yok, kalacak ev yok. Çöplükten bulduğumuz naylon ve brandalardan yaptığımız çadırlarda yaşıyoruz" dedi. 

Naycı, okuma çağına gelen 6 çocuklarını okula gönderemediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Kim çocuğunu okutmak istemez ki? Ama toplam 22 nüfusa sahip bir aileyiz. Büyüklerimiz hasta ve yatalak. Onlar Urfa'da, onlara da bakmak zorundayız. Devletimiz bize imkân sağlarsa, çocuklarımızı okula göndermek isteriz." 

Diğer kardeş Mustafa Naycı da, çocuklarının okuyamıyor olmasından büyük üzüntü duyduğunu bildirdi. Altı aydır burada çalıştıklarını hatırlatan Naycı, 

"Urfa Viranşehir nüfusuna kayıtlıyız. Orada iş bulamadığımız için buralara geldik. Sağ olsun belediyemiz çöplüğün ayrıştırma işini verdi. Suyumuz bittiğinde bizlere su sağlıyor. İsteriz ki devletimiz bize yardım etsin, bizler de çocuklarımızı okula gönderelim" ifadelerini kullandı. 

haberlercom
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star