Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfalı Kadınlar "Sanayiye Girdi"

Şanlıurfalı Kadınlar "Sanayiye Girdi"

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde yüzlerce kadın, istihdam artırıcı projeler sayesinde, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalarda iş imkanına kavuştu.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 18:26
Şanlıurfalı Kadınlar

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde yüzlerce kadın, istihdam artırıcı projeler sayesinde, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalarda iş imkanına kavuştu.

Valilik, İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla kadınların sanayide istihdamına yönelik çalışmalara bölgeye uygulanan yeni Teşvik Yasası'yla birlikte hız verdi.

Bu kapsamda özel servislerle evlerinden alınan kadınlara, ilgili dernekler ve kadın kültür merkezlerinin desteğiyle OSB'deki fabrikalar gezdiriliyor. Daha sonra yapabilecekleri işlere ilişkin mesleki eğitim alan kadınlar, buradaki fabrikalarda istihdam ediliyor.

-"İki fabrikada 400 kadın istihdam ediliyor"

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın vali yardımcısı olarak kentteki kadınların istihdamını artırıcı projeleri organize etmeye çalıştığını belirtti.

Bu konuda çok sayıda işadamı ve kadının desteğini aldıklarını ifade eden Duman, şunları kaydetti:

"Kadınların organize sanayiye alışabilmesi ve oradaki fabrikalarda görev alabilmeleri için oraları tanıyıp, görmeleri gerekiyor. Oradaki iş adamlarımızla fabrikaları gezerek orada iş sahibi olmalarını istiyoruz. Önümüzdeki yıl tekstil sanayinde yaklaşık 2 bin kadının istihdamını planlıyoruz. Şanlıurfa'da hanımlar artık fabrikalarda da çalışmaya başladı. Mesela sadece iki fabrikada, 400 kadın istihdam ediliyor. Tekstil fabrikalarımızın sayısı da her geçen gün artıyor."

-Kadınlar memnun

Kentte çoğunluğu kadınların çalıştığı bir tekstil fabrikanın sahibi Salih Karahan da Şanlıurfalı kadınların çalışmak istediğini gözlemlediğini ancak bu konuda erkeklerin kendilerini engellediğini savundu.

Erkeklerin eşlerinin yanından ayrılmasını istemediğini dile getiren Karahan,

"İnşallah çalışan kadınların, gördükleri menfaatleri eşlerine yansıtmaları suretiyle, bu olumsuzluk giderilecektir" dedi.

Fabrikada işe yeni başlayan kadınlar da çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, imkanı olan kadınları fabrikalarda çalışmaya davet etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star