Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfalı o ögretmen tuzağa düşmedi

Şanlıurfalı o ögretmen tuzağa düşmedi

Son zamanlarda iyice çığrından çıkan dolandırıcılar bu sefer Sağlık sigortası destek hattı adı altında Şanlıurfalı bir ögretmeni dolandırmaya çalıştı.Mağdurları ödeme yapmadıkları takdirde binlerce TL’lik mahkemelerle uğraşacağı tehdidiyle uyaran dolandırıcılar böylece verdikleri hesaba yüklü miktarda para yatırılmasını talep ediyor.Tuzağa düşmeyen Ögretmen A.Ç., “Şanlıurfalı vatandaşlarımızın da böyle kişilere karşı dikkatli olmasını istiyorum” dedi.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2016 Cumartesi 18:48
Şanlıurfalı o ögretmen tuzağa düşmedi

Aziz ÇİFTÇİ/URFAHABER.NET

Teknolojinin hızla yayılması ve bilginin kolayca elde edilmesi ve el değiştirmesi sonucunda sıradan vatandaş neredeyse dolandırıcıların deneme tahtası haline dönüşürken, cebinde hatlı bir telefonu olan veya sanal ortamda açılı bir mail hesabı bulunan herkes, her an mağdur olma riski ile karşı karşıya kalıyor.Sağlık sigortası destek hattı adı altında önceden belirledikleri isimleri arayan dolandırıcılar, önceden adlarına sağlık sigortası yapıldığını ve ödeme yapılması gerektiğini belirtiyor. Mağdurları ödeme yapmadıkları takdirde binlerce TL’lik mahkemelerle uğraşacağı tehdidiyle uyaran dolandırıcılar böylece verdikleri hesaba yüklü miktarda para yatırılmasını talep ediyor. Bu yolla Türkiye’nin dört bir yanında binlerce insanı mağdur eden dolandırıcıların kurbanları arasında inşaat işçisinden doktora, kaportacıdan nakliyeciye kadar her meslekten insan var.

URFALI ÖGRETMEN’İ DOLANDIRMAK İSTEDİLER

Akla hayale gelmeyecek bir dolandırıcılık teşebbüsü Şanlıurfa’da yaşandı. Dolandırıcılık haberleri yapan ve vatandaşın bu konuda bilgilenip tuzağa düşmemesi için yoğun uğraş veren Ögretmen A.Ç'ye "08502888595" numaralı telefondan bir çağrı geldi. Çağrıyı yanıtlayan mağdure A.Ç.'ye arayanlar tarafından " Sağlık Bakanlığına bağlı Özel Yardım Destek Hizmet Sigortaları" Merkezi’nin adı verildi ve daha önceden devam eden yaşam sağlık destek paketinin süresinin dolduğu bilgisi paylaşıldı.Mağdure A.Ç.'nin 750 TL borcunuz bulunduğunu belirten firma, eğer hemen ödeme yapılmadığı takdirde  yasal faizi ile birlikte 3500 TL icra işleminin uygulanacağını söyledi.

İŞTE O DİYALOGLAR

Dolandırıcı firma hiçbir şüphe uyandırmayan konuşmayı sürdürürken şu diyaloglar yaşandı;

FİRMA: ....... Özel Yardım Destek Hizmet Sigortaları" Merkezi’nden arıyorum A.Ç. ile mi görüşüyorum?

A.Ç.: ----Buyrun benim.

FİRMA: -------Daha önceden devam eden  yaşam sağlık destek paketini işleminiz için sizi aradık. Devam etmesini istiyor musunuz, eğer istemiyorsanız iptal etmemiz gerekiyor. İptal etmek için 400 lira ödemeniz gerekiyor.Yoksa her ay icra işlemi başlatılacak.

A.Ç.: -------Ben böyle bir talepte bulunmadım.Nasıl oluyor bu iş?

FİRMA: ------Geçen sene sizi aradığımızda onay vermişsiniz.1 yıl ücretsiz yararlanmışsınız bu paketten.Toplamda 4 dakikalık ses kaydınız var.

A.Ç.: -----Hayır kesinlikle istemiyorum.Her hangi bir ödemede yapmıyorum.

FİRMA: ------Tamam beyefendi 15 güne kadar icra dosyanız elinize ulaşır.

VATANDAŞLAR DİKKATTİ OLMALI

A.Ç. bu süreci şöyle anlattı:

“Akşam üstü "Yaşam Sağlık Destek Hattı" diye bir yerden aradılar. (08502888595)  Arkadan gelen seslerden dolayı bir çağrı merkezinden aradıkları belliydi. Arayan kişi de son derece profesyonel bir dille aşağıdakine benzer bir cümle kurdu: "Geçen yıl size telefonla ulaştık, 2 yıllık yaşam sağlık destek paketine sözlü onay verdiniz, bunun 1 yılı doldu ve 328 TL borcunuz bulunmaktadır. Eğer hemen ödeme yapmazsanız yasal faizi ile birlikte 3500 TL icra işlemi uygulanacaktır." Bende sesli imzamı bana dinleTin dediğimde beyefendi ancak yasal yollarla mahkeme yoluyla onu dinleyebilirsiniz dedi. Ve ben hayır asla öyle bir sigorta hizmeti için talimat vermedim dediğimde telefondaki bayan sinirle haliyle tamam o zaman 15 gün içinde icra dosyanız adresinize ulaşır diyerek kapattı.Sonra internette biraz araştırma yaptığımda bu numaranın  dolandırıcılara ait olduğunu ögrendim.Şanlıurfalı vatandaşlarımızın da böyle kişilere  karşı dikkatli olmasını istiyorum.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık