Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFALILAR ESENBOĞA'DA BULUŞTU

ŞANLIURFALILAR ESENBOĞA'DA BULUŞTU

Ankara'da ikamet eden bir grup Şanlıurfa gönüllüsü tanınmış şahsiyetler, Tarım Bakanlığı Müşaviri Habib Çadırcı'nın ev sahipliğinde Ankara'da bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2012 Pazartesi 08:58
ŞANLIURFALILAR ESENBOĞA'DA BULUŞTU

Urfa Haber /ÖZEL HABER

Ankara'da ikamet eden bir grup Şanlıurfa gönüllüsü tanınmış şahsiyetler, Tarım Bakanlığı Müşaviri Habib Çadırcı'nın ev sahipliğinde Ankara'da Esenboğa Havaalanı yakınında ki bağ evinde bir araya gelerek hem kebap yelledi, hem de Şanlıurfa'nın gerçek manadaki Sıra Gecesi ruhu ile Şanlıurfa'nın sorunlarını konuştu.


Eğitimcisinden, siyasetçisine, iş adamından, yayıncısına varan bir grup Şanlıurfa'lı önceki akşam Ankara - Esenboğa yakınlarında yer alan bağ evinde bir araya gelerek "Ankara'da Yaza Elveda" adı altında toplanarak hem kebap yelledi. Hem de siyasetin, yoğun ülke ve dünya gündemlerinden kaçıp, yine Urfayı, Türkiye'yi ve dünya gündemine dair Şanlıurfa'nın gerçek manadaki Sıra Gecesi ruhu ile fikir alışverişinde bulundular.


Efkarlanınca sigara yerine mangal yakan Urfa gönüllüleri, patlıcanlı kebabın mangaldaki dumanına yanı başlarında akşam üzeri düşen eğitim çağının  dumanı karışınca, uçak kazasında bir kişinin hayatını kaybetmesi haberini alınca olaydan duydukları üzüntülerini dile getirdiler.


Mangal, kebap faslından sonra, Şanlıurfa Karaalideki termal tesisler ve seralar konuşulurken bölgenin kiymetli şahsiyetlerinden Hüseyin İnan'ın  buradaki termal tesisin ve seraların geliştirilmesi yönündeki fikirleri bir hayli önemliydi.


Şanlıurfa gönüllülerinden, Abdurrahman Akyüz'ün Şanlıurfa'daki tarım yöntemi ve tarımsal alanlarla ilgili tesbitlerine Tarım Bakanlığı Müşaviri Habib Çadırcı hem ev sahipliği yapıp hemde farklı görüşler dile getirerek bölgedeki tarımın halen daha hükümetin istediği seviyeye gelmediğini, istenilen seviyeye gelebilmesi için mevcut hükümetin var gücü ile çalıştığını söyledi.


Tecrübeli eğitimci Faruk Akay hoca, Milli Eğitimde Müfettiş Ergun Karakapıcı ile öğretimin geçmiş ve günümüzdeki Urfasını tartışırken Ankara'daki eğitim araçları üreten yine aslen Şanlıurfa'lı olan Kemal Selvi'nin eğitimdeki modernizasyon hakkındaki tavsiyeleri, dikkatleri geleceğin modern araç gereçlerle donatılmış eğitim sistemine ve sınıflarına odakladı.


Şanlıurfa gönüllülerinin bir araya geldiği buluşmada ılgın inşaatın sahibi Halil Yanmaz, mangalın başına geçip kendi eli eli ile gelen davetlilere patlıcanlı kebapları pişidi. ILGIN İnşaatın sahibi Halil Yanmaz, Urfa'nın konut sorunu ve çevre yollarının hızlandırılması gerektiğini ve Karaköprü, Sırrın bağlantı yolunu tecrübeli kadastrocu Mustafa Çetiner'le dile getirdi. Halil Yanmaz ve  Mustafa Çetiner, Şanlıurfa'nın hali hazırdaki şehir içi trafiğinin rahatlatabilmesi için devam eden çevre yollarının önemine ve inşaatlarının hızlandırılması gerektiği konusunda fikirlerini beyan ettiler.


Urfa gönüllülerinin özel davetlisi olarak gelen Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Sipahi ise imarla ilgili illerde genellikle karşılaşılan sorunlara ilgili tesbitlerinde, harita mühendisi Abdurrahman Sanlı'nın Urfa ile ilgili tarım alanları dışındaki dağlık bölgelerin konut alanı olarak planlanması ve mevcut plandaki 25-35 metrelik yolların belediyeler olarak açılarak cazibe oluşturulması görüşü benimsendi.


Gecenin patlıcanı, dumanı derken Urfa Haber'in imtiyaz sahibi ve aynı zamanda inşaat mühendisi olan Ahin Güneş'in Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Suriye'deki iç savaş yüzünden son günlerde yaşanan huzursuzluğun Şanlıurfa ve Türkiye'deki yansımaları ve Türkiye'de devam eden terör olaylarının arkasındaki asıl nedenler konusundaki tespitleri davetliler tarafından ilgi ile dinlendi. Davetliler Ahin Güneş'in tespitlerine katıldıklarını ifade ettiler.


Gecenin sonunda duyarlı, aktif sivil toplumun ve Urfalı'nın Ankara'da temsili konusunda ayda bir olacak şekilde geniş katılımlı ve istifadeli Sıra Geceleri'nin düzenlenmesi gerekliliği dile getirildi. Bunun ilk adımı olarak ta bu buluşmanın önemi dile getirildi.


Şanlıurfa gönüllülerinin bir araya geldiği etkinlik tarzındaki buluşma gece geç saatlere kadar sürdü. Buluşmanın sonunda Tarım Bakanlığı Müşaviri Habib Çadırcı " Buraya kadar gelerek davetimizi kırmayan Şanlıurfa'nın bu güzel gönül dostlarına sonsuz şükralarımı sunuyorum. Hepsi birbirinden değerli önemli şahsiyetler. Buradaki patlıcanlı kebabı ve vesairesi aslında bahne amaç, Şanlıurfa için buradaki Şanlıurfa'lılar larak ne yapabiliriz, diye
toplandık.

 

İstedik ki resmiyetten, büroratik yaklaşımlardan uzak Şanlıurfa'nın özünde yer alan eski dönemlerdeki gibi gerçek mana da Sıra Gecesi ruhunu yaşatmak birlikte olmak Şanlıurfa'mızı ve sorunlarımızı farklı açılardan ele alıp tartışmak çözüm üretmekti. Umarım bu ilk başlangıç Ankara'da özüne bağlı bir Sıra Geceleri ve fikir grubu geliştirmemizi sağlar. Davetimizi kırmayıp gelen ve işleri dolayısı ile gelemeyen tüm gönül dostlarımıza yürekten şükranlarımı sunuyorum." Dedi.


Davetliler etkinlikten duydukları memnuniyeti geceninin gerçekleşmesinde yoğun emeği geçen Abdurahman Sanlı'ya, buluşmaya ev sahipliği yapan Tarım Bakanlığı Müşaviri Habib Çadırcı'ya teşekkürlerini dile getirerek ayrıldılar.

 

 

 

Urfa Haber /ÖZEL HABER

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık