Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'LILAR İSOT'A HASRET KALDI

ŞANLIURFA'LILAR İSOT'A HASRET KALDI

Şanlıurfa'lıların vaz geçilmez damak tadı arasında olan acı biber (isot) daha tam çıkmadığı için, Urfa'lılar Ürdün biberine yönelerek hasretlerini dile getirdiler.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2012 Perşembe 11:04
ŞANLIURFA'LILAR İSOT'A HASRET KALDI
Şanlıurfalıların en fazla tükettiği besin madeleri arasında yer alan Acı Urfa Biberi diğer adı ile İsot bu yıl tarlada daha tam yetişmediği için müptelaları arasında hasretle beklenmeye başladı.

Şanlıurfa mutfağında önemli yeri olan acı biberin Şanlıurfa'daki karşılığı olan İsot piyasaya daha çıkmadığından vatandaşlar Ürdün'den ithal edilen Ürdün Biberi'ne yöneliyor.

Bazı vatandaşlar ise İsot'a olan özlemlerini dile getirirken " Şanlıurfa'da hakiki İsot altın kadar değerlidir. Bu yüzden taze isot daha çıkmadığından hasretimizi Ürdün isotu ile gidermeye çalışıyoruz. Ama asla Urfa İsot'unun yerini tutamaz. Yeni mahsül isotu dört gözle bekliyoruz" dediler

Bilindiği üzere Şanlıurfa'ya has özellikle Harran Ovası'nda yetişen bol etli kırmızı renkli ve son derece acı olan Urfa Biberi, Şanlıurfa'da özellikle çiğköfte yapımında, kebaplar da ve sabah kahvaltılarında vazgeçilmez damak zevki olarak yer alıyor.

Yetkililer Şanlıurfa'da yetişen İsot'un Türkiye'de yetişen İsot mikatarı içerisinde yüzde 30'luk bir pazara sahip.


Öte yandan Urfa İsot'unun sağlık açısından faydaları da saymakla bitmiyor.
İşte Urfa İsotu'ndaki sağlık açısından özellikler

Şanlıurfalıların daha çok lahmacun ve çiğköfte yaparken kullandığı isot birçok rahatsızlığa da iyi geliyor.İsot, vücut direnci sağladığı gibi romatizmalı rahatsızlıklara ve soğuk algınlığına da iyi geliyor.

İsot’un prostat kanserine, mide kanserine, mide ülserine ve mide asidine ilaç gibi geldiğini savunuyor Şanlıurfalılar,

isotun siyah renklisini çiğköftede mor olanını lahmacun yapımında, kırmızı renkte olanını da sulu yemeklerde kullanıyor.

Şanlıurfalılar isotsuz bir yemeğimiz yoktur bizim derken kimi lokantalar da günde ortalama 50 ile 60 kilo isot tüketiyor.

Kış aylarında kullanmak için uzun ve zahmetli bir yapım aşamasına katlanan Şanlıurfalılar, bibere isot, isota da biber demeyi kabul etmiyor.

El yapımı halıyla fabrikasyon yapımı halının aynı olmadığı gibi ev yapımı isot ile fabrikasyon yapımı pul biberin aynı olmadığını savunuyor.
Urfa Haber /ÖZEL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık