Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfalılar Meyan Şerbetinden Vazgeçmiyor

Şanlıurfalılar Meyan Şerbetinden Vazgeçmiyor

Şanlıurfa'nın geleneksel içeceği meyan şerbeti, kendine has tadıyla rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında geliyor.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 11:33
Şanlıurfalılar Meyan Şerbetinden Vazgeçmiyor

Şanlıurfa'nın katıksız içeceklerinin başında yer alan geleneksel içeceği meyan şerbeti (biyam) kendine has tadıyla rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında geliyor.

Katıksız ve saf olan meyan şerbetine ilgi her gün geçen gün daha fazla artıyor. Meyan kökünden imal edilen meyan şerbeti, sadece buz ve su ile imal edildiğinden hiçbir katkı maddesi içermiyor. Özellikle böbrek ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen meyan şerbetinin 1 litresi Şanlıurfa'da 1 liradan satılıyor. Meyan şerbetinin birçok aile için geçim kaynağı oluşturduğunu dile getiren meyan şerbeti satıcısı Mustafa Dinanet "Meyan şerbeti, yöremizde Urfa Kola diye adlandırılmaktadır. Meyan kökünden imal edilen meyan şerbeti birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Fakat meyan şerbetini özellikle tansiyon hastaları ve yaşlıların fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Meyan şerbetini ülkemize daha iyi tanıtmamız halinde kolaya rakip olabilecek kalitede ve lezzettedir" dedi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık