Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'NIN DÜNÜ BUGÜNÜ BU MÜZEDE CANLANDIRILACAK

ŞANLIURFA'NIN DÜNÜ BUGÜNÜ BU MÜZEDE CANLANDIRILACAK

Şanlıurfa Belediyesi, Mahmutoğlu Kulesi'ni kent müzesine dönüştürme ihalesini gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2013 Çarşamba 04:06
ŞANLIURFA'NIN DÜNÜ BUGÜNÜ BU MÜZEDE CANLANDIRILACAK

Şanlıurfa Belediyesi, Mahmutoğlu Kulesi'ni kent müzesine dönüştürme ihalesini gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 bin metrekare alanı bulunan Mahmutoğlu Kulesi'ninin kent müzesine dönüştürmesi için çalışmalara başlandı. Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesiyle bin yıllık tarihi yapının turizme kazandırılacağı bildirildi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Mahmutoğlu Kulesi'nin Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi için mali destek protokolü Mayıs 2013 tarihinde imzalamıştı. Mali destek protokolüne göre Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesi için mali desteğinin yüzde 75'ini Karacadağ Kalkınma Ajansı geri kalanını da belediye karşılıyor.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli dönemlerde yaşanan afetler ve savaşlardan dolayı büyük zarar gören, yer yer duvar kalıntılarıyla günümüze kadar gelen Urfa Şehir Surları'nın önemli bir bölümünü oluşturan Bey Kapısı'ndaki tarihi Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesini turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Fakıbaba, kent müzesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Kent Müzesi sadece seyredilen, ziyaret edilen değil, paylaşılan bir müze olacak. Kent MüzesindeŞanlıurfa'yı sadece tarihiyle değil, bugünüyle de sunmak istiyoruz. Kent Müzesinde var olan ve var olacak tüm hikayesiyle, tarihi, coğrafyası, ulaşımı, ekonomisi, sosyal yapısı, siyasi hayatı, sosyal ve kültürel aktiviteleri, ilkleri, anıları, ünlüleri, başarıları, iyi ve kötü günleriyle bir kenti canlandırmak istiyoruz. Kentlilerde, Şanlıurfa'nın sahip olduğu değerler konusunda farkındalık oluşturarak, aidiyet duygusunu pekiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık