Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'nın Lahmacunu

Şanlıurfa'nın Lahmacunu

Lahmacun, Şanlıurfa'nın geleneksel yemekleri arasındaki yerini koruyor.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2012 Pazartesi 05:37
Şanlıurfa'nın Lahmacunu
Lahmacun, Şanlıurfa'nın geleneksel yemekleri arasındaki yerini koruyor.

Basında zaman zaman yer alan haberlerde lahmacunun en iyisininŞanlıurfa'nın komşu illerinde yapıldığının söylenmesi, Şanlıurfalı esnafı rahatsız ediyor. Esnaf, bunun haksızlık olduğunu belirterek, "En iyi lahmacun Şanlıurfa'da yapılıyor" dediler.

Lahmacunun dünyaca ün yaptığını belirten Şanlıurfalı ustalar, "En iyi lahmacunu Şanlıurfalılar yapıyor.Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'in bileTürkiye'nin dört bir yanında lahmacun salonu açması, lahmacunun Şanlıurfa'dan çıkması demektir. BunuTürkiye'de biliyor, en iyi lahmacunu Şanlıurfa yapar. Çünkü lahmacun Şanlıurfa'nın geleneksel yemekleri arasındaki yerini de koruyor" dedi.

Lezzetli bir lahmacunda bulunması gereken malzemeleri de anlatan lahmacun ustaları, "En iyi lahmacunu yapmak için Eti, soğanı ve en önemlisi de biberinin iyi olması gerekir. Şanlıurfa isotu olunca lahmacun daha lezzetli olur. Herkes biliyor lahmacun Şanlıurfa'ya aittir. Geçmişe ait bir kültürümüzdür. Bu bizim atadan gelen bir yemek kültürüdür" dediler.

Başka illerden gelen vatandaşlar da en güzel lahmacunun Şanlıurfa'da yapıldığını belirterek, "En güzellahmacunu burada yedik. Çünkü çiğköftenin de lahmacunun da vatanı Şanlıurfa'dır" diye konuştular. (haberler)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık