Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'nın Sembolleri Kavşaklara Yansıdı

Şanlıurfa'nın Sembolleri Kavşaklara Yansıdı

Şanlıurfa Belediyesi tarafından devam eden altyapı ve refüj yenileme çalışmalarında daha önce Karaköprü Kavşağı'na yöreye özgü acı biber 'İsot' heykelinin dikilmesinden sonra ünlü Arap Atı ile kınalı keklik heykelleri dikildi.

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2013 Cumartesi 05:17
Şanlıurfa'nın Sembolleri Kavşaklara Yansıdı

Şanlıurfa Belediyesi tarafından devam eden altyapı ve refüj yenileme çalışmalarında daha önce Karaköprü Kavşağı'na yöreye özgü acı biber 'İsot' heykelinin dikilmesinden sonra ünlü Arap Atı ile kınalı keklik heykelleri dikildi. Kavşaklara kentin zengin kültürünü simgeleyen heykellerin dikilmesiyle ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu kavşaklardan geçenlere kültürel zenginliklerini hatırlatmak istediklerini söyledi.

Şanlıurfa- Mardin Karayolu üzerinde bulunan 2 kavşağa Şanlıurfa'nan ünlü Arap Atı ile iki kınalı keklik heykeli dikildi. ŞanlıurfaBelediyesi tarafından altyapı ve refüj çalışmaları kapsamında kentin Mardinyolu çıkışındaki bir kavşağa kafes üzerinde iki kınalı keklik heykeli yerleştirildi. Aynı çalışmalar kapsamında Hipodrom Kavşağı'nda ise Arap atından oluşan 3 atın heykeli yerleştirildi.

Fiberglastan yapılan keklik ve Arap atı heykelini gören sürücüler, şaşıyor. Kavşaklara Şanlıurfa'nın kültürel sembollerini yerleştirdiklerini belirten Belediye BaşkanıAhmet Eşref Fakıbaba şöyle konuştu:

"Bu kavşaklara dikilen heykeller bizim zenginliğimizdir. Arap Atı'nın anavatanı esasında Şanlıurfa'dır. Arap atı Urfa'da yetişiyor. Çok sayıdaki yetiştiricilerimiz, bu atlarla hep yarışlara katılıyor. Bu yarışlarda Urfaatları çok başarı elde ediyor. Yine isot, çiğköfte deyince ilk akla gelen şehir Şanlıurfa'dır. Onun için birKaraköprü'ye isot heykeli diktik. Yine kekliğin anavatanlarından birisi de Şanlıurfa'dır. Dünyada ender bulunan kelaynak kuşu var onunda heykelli yapacağız. Yine çalışmalarımız arasında dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe heykelini yapacağız. Tarımda en önemli şehirler arasında yer alan kentimizi simgeleyen bir diğer ürün buğday başağı var. Bunlar bizim Urfa'mızın zenginlikleridir. Yeni açtığımız bu kavşaklar bu kültürel zengilimizin sembolleri olan heykelini dikerek, bu zenginliklerimizi vatandaşlara hatırlatmak istiyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık