Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'NIN TARİHİ ABİDE ANITI TAŞINDI

ŞANLIURFA'NIN TARİHİ ABİDE ANITI TAŞINDI

Mustafa Kemal Paşa'nın "Atatürk" unvanını almadan önce Türkiye'de adına dikilen ilk anıt çeşme, Şanlıurfa kent merkezindeki kavşak çalışmaları nedeniyle zarar görmemesi için geçici olarak taşındı.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2012 Pazar 14:07
ŞANLIURFA'NIN TARİHİ ABİDE ANITI TAŞINDI
1917'de Mutasarrıf Şehit Nusret Bey tarafından Mustafa Kemal Paşa komutasında savaşan Urfalı şehit ve gazilerin hatırasına yaptırılan Mustafa Kemal Paşa Anıt Çeşmesi'nin bulunduğu Abide Kavşağı'nda trafiğin rahatlatılması amacıyla köprülü kavşak projesinin uygulanmasına karar verildi.

Projenin temeli geçen ay KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törenle atıldı.


Çalışmaların yürütüldüğü bölgede yer alan anıtın zarar görmemesi için Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca geçici olarak taşınması kararı alındı.


Bu kapsamda Belediye Koruma Amaçlı İmar Müdürlüğü'nden bir ekip tarafından anıtın üzerindeki kesme taşlar numaralandırıldıktan sonra tek tek sökülerek, proje tamamlanana kadar muhafaza edileceği depoya alındı.


Anıtın, ekim ayında bitirilmesi öngörülen projenin hizmete açılmasının ardından aslına uygun olarak aynı yere yeniden dikilmesi planlanıyor.


Şanlıurfa Belediyesi Koruma Amaçlı İmar Müdürlüğü'nde görevli inşaat teknikeri Fethi Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kavşaktaki anıtın zarar görmemesi için geçici olarak taşındığını söyledi.


Mustafa Kemal Paşa Anıt Çeşmesi'ndeki taşların titizlikle söküldüğünü ve numaralandırıldığını belirten Demirtaş, ''Anıtın parçalarını muhafaza edeceğiz. Kavşak projesinin tamamlanmasının ardından anıtı yeniden aynı yere dikeceğiz'' dedi.1917'de Mutasarrıf Şehit Nusret Bey tarafından I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de Mustafa Kemal Paşa ve komutasında savaşan Urfalı şehit ile gaziler anısına yaptırılan anıt çeşme, vali konağının önüne dikildi. Gaziantep-Diyarbakır-Mardin yolu kavşağındaki Abide Parkı'nda yer alan, halk arasında ''Yol Gösteren Çeşmesi'', ''Çanakkale Şehitleri Abidesi'' olarak da bilinen anıt çeşme, 1972'de bugünkü yerine taşındı. 
AAYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star