Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'nın Tutuklu Vekili Ayhan Duruşmaya Katılmadı

Şanlıurfa'nın Tutuklu Vekili Ayhan Duruşmaya Katılmadı

Şanlıurfa'da, 12 Haziran seçimlerinde Bdp'nin desteği ile seçilen tutuklu milletvekili İbrahim Ayhan'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 28 kişilik Kck Şanlıurfa davasının görülmesine devam edildi.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2011 Perşembe 13:45
Şanlıurfa'nın Tutuklu Vekili Ayhan Duruşmaya Katılmadı
Bdp Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 28 kişilik Kck Şanlıurfadavasının 7'inci duruşması Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bdp'li Milletvekilli İbrahim Ayhan'ın raporlu olması nedeniyle katılmadığı duruşmada, diğer tutuklu sanıklar Azize Yağız, Adle Fidan ve Mikail Gözek ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı aralarında Bdp Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin de bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Suçlamalara ilişkin söz hakkı verilen tutuklu sanıkların, Kürtçe savunma yapmak istemelerine mahkeme heyeti izin vermezken, tutanaklara "Mahkememizin anlamadığı, Kürtçe olduğu tahmin edilen bir dilde beyanda bulunduğu" diye geçirildi. İddia makamı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Sanık avukatları ise, müvekkillerinin ortada kesin ve inandırıcı delil bulunmamasına rağmen 14 aydır tutuklu bulunduğunu belierterek, müvekkillerin tutuklanmalarının ve mağdur edilmelerinin bir komplodan ibaret olduğu ileri sürdü. Kürtçe dilinde beyanda bulunulmasına izin vermeyen mahkemenin tutumunun adil olmayan bir yargılama anlamına geldiğini söyleyen avukatlar, söz konusu iddiaları AİHM'e taşıyacaklarını söyledi.

Tüm sanık avukatları, müvekkillerin mağduriyetinin giderilmesi için tahliyelerine karar verilmesini talep etti.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Önceki celselerde ilgili kurumlara gönderilen müzekkerelere verilecek cevaplar ile hakkında yakalama kararı bulunan Saadet Aksoy'un yakalamasının beklenilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık