Ana Sayfa Siyaset Şanlıurfa'ya Hayran Kaldı

Şanlıurfa'ya Hayran Kaldı

Tanzanya, eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi Şanlıurfa'ya hayran kaldı.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2011 Cumartesi 20:48
Şanlıurfa'ya Hayran Kaldı
Tanzanya, eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Şanlıurfa'ya hayran kaldı. Mwinyi, vali Nuri Okutan'la kent tanıtımı için hazırlanan slayttı izleyerek, Şanlıurfa'da, olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Tanzanya eski Cumhurbaşkanı 84 yaşındaki Ali Hassan Mwinyi, eşi Stiy Mwinyi ve beraberindeki 13 kişilik heyetle Şanlıurfa'ya geldi. Mwinyi'ye tahsis edilen makam aracıyla İl Kültür Müdürlüğüne gelen Cumhurbaşkanı Mwinyi'yi, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan tarafından karşılandı. Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulunduğu Şanlıurfa'ya gelen Mwinyi, kentin tarihi ve turistik belgesel görüntülerini izlemek için kültür müdürlüğünün toplantı salonuna geçti. Aşırı derecede sıcak olan toplantı salonunda slayt görüntülerini izleyen Tanzanya heyeti, ceketleriyle oturdukları salonda, sıcaktan etkilenmezken, vali Okutan, ise aşırı terlemesi üzerine ceketini çıkarması dikkat çekti. Yöreye üzgün menengüç kahvesi eşliğinde slayt görüntülerini izleyen heyette, vali Nuri Okutan, daha sonra yöreye özgü kilim, acı isot, fıstık ve kentin tanıtımını içeren kitap ve CD'ler hediye etti. Eşiyle birlikte Şanlıurfa'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Mwinyi, kendilerini misafir eden vali Okutan'a teşekkür etti.

İslam tarihine göre Urfa'nın çok önemli bir şehir olduğunu gazetecilere açıklayan Cumhurbaşkanı Mwinyi şöyle konuştu; 'Gerçekten Urfa'nın tarihsel dokusu, fiziki olarak kendini gösteriyor. Şanlıurfa'yla ilgili olarak birçok şeyi kitapta okuduk. Hatta Kuran-ı Kerim'de okuduk. Bu okuduklarımızı, bugün bizzat gelip görme imkanını bulduk. Gerçekten bu kentten çok etkilendik. Eşim ve benimle beraber gelen heyet böyle bir şey görmemişti. Allaha teşekkür ediyorum ki bize böyle bir fırsatı verdi'. Vali Nuri Okutan ise Tanzanya cumhurbaşkanını ve beraberindeki heyeti Şanlıurfa'da ağırlamakta dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren Vali Nuri Okutan ise 'Türkiye aslında yeni bir dönemi yaşıyor. Komşularıyla barışık bir ülke konumundadır. Sevgiye, barışa ve kardeşliğe yönelik ilişkilerimizi yaşatmak, Şanlıurfa'ya has bir durumdur. Bu anlamda Tanzanya heyetini burada ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz' dedi.

Tanzanya Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi'nin fotoğrafını, kalp şeklindeki altın bir kolyede taşıyan esi Stiy Mwinyi ise yolda gördüğü Urfa'lı kadınlarla selamlaşması dikkat çekti. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star