Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'ya klima servisleri yetişmiyor

Şanlıurfa'ya klima servisleri yetişmiyor

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa'da, ramazan ayının da yaklaşmasıyla birlikte klima taleplerine servisler yetişemiyor

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2011 Perşembe 16:58
Şanlıurfa'ya klima servisleri yetişmiyor
Kentteki yoğunluk nedeniyle kimi firmalar montajları yetiştirmek için ''serin iller''den servis yönlendiriyor

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa'da, ramazan ayının da yaklaşmasıyla birlikte klima taleplerine servisler yetişemiyor. Kentteki yoğunluk nedeniyle kimi firmalar montajları yetiştirmek için ''Serin iller''den servis yönlendiriyor.

Alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının yazın gölgede 45 dereceye yaklaştığı Şanlıurfa'da, kent merkezindeki hemen her ev ve işyerinde klima ve vantilatör bulunuyor. Bir çok kişi ise evine ikinci hatta üçüncü klimayı taktırıyor. Son yıllarda ramazan ayının da yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte klimalara talep her geçen gün artıyor.

Tüketicilerin yaz döneminde artan klima alışları dolayısıyla bayi ve servisler bazı dönemlerde talepleri karşılamakta zorlanıyor. Ramazan ayına bir kaç günün kaldığı bugünlerde artan talepler nedeniyle kimi firmalar, montajları yetiştirmek için bazen civar illerden servis yönlendiriyor.

Beyaz eşya satan bir mağazanın müdürü Mustafa Gazi Akbaş, geçmiş yıllara oranla bu yıl 2 kat daha fazla klima satışı yaptıklarını, yaklaşan ramazan ayıyla birlikte klimaya olan talebin daha da arttığını ifade etti.

Günde 8 ila 12 arasında klima satışı yaptıklarını dile getiren Akbaş, ''Daha önceki yıllarda günde 3-4 tane klima satışı yaptığımız oluyordu. Şu anda 2 hatta 3 katını buluyor. Daha önceki aylarda da klima satışlarımız vardı ama yaklaşan ramazan öncesi sıcaklığın artışıyla beraber insanlar ramazanı düşünüyor ve klimalara yöneliyorlar. Daha çok evde bulunan bayanların ısrarı da bu satışlara yansıyor'' dedi.

''SERİN İLLER''DEN SERVİS TAKVİYESİ

Bir firmanın servis yetkilisi İbrahim Halil Çalışkan da klima montajında aşırı bir talep olduğunu belirterek, talebi karşılamak için Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi ''serin iller''deki servislerden destek altıklarını söyledi.

Hava sıcaklıklarının kendini hissettirmeye başladığı yaz aylarının başından beri servis personelinin yoğun çalıştığını dile getiren Çalışkan, 2 aylık bir süre içerisinde 3 bin 300'ün üzerinde klima montajı yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Tüketicilerimiz klima ihtiyaçlarını son ana bıraktıklarından dolayı Adana'dan, Osmaniye'den, Kırıkhan'dan, Kahramanmaraş'tan gelen yardımcı ekipler şuanda Şanlıurfa'nın montaj talebini karşılamaya çalışıyor. Şuan için sadece bizim servisimiz günlük ortalama 60 ve üzeri klima montajı yapmaya çalışıyor. Ayrıca kentteki diğer servisler ve dışardaki illerden gelen ekiplerin yaptıkları montajlar var. Pazar günleri bile çalışarak montajları yapmaya çalışıyoruz. Tüketicilerimiz klima ihtiyaçlarını kış aylarında veya havaların serin olduğu dönemde karşılamaya çalışırlarsa böyle bir sıkıntının olacağını düşünmüyoruz. Nitekim önümüz Ramazan ve Ağustos ayı, Ramazan'da bu artışın devam edeceğini düşünüyoruz.''

Evlerine ikinci klimayı taktırdıklarını ifade eden Nadir Tatlı da ''Havalar çok sıcak, geceleri uyumakta bile zorluk çekiyoruz. Biz de sıcaklardan biraz da olsa rahatlamak için evimize ikinci klimayı taktırıyoruz, hatta üçüncü bir klimayı da taktırmayı düşünüyoruz'' dedi.

(Şanlıurfa Olay)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık