Ana Sayfa Dünya Sarı kırmızı yeşil balonlu itaatsizlik

Sarı kırmızı yeşil balonlu itaatsizlik

Türkiye ve komşu ülkelerdeki ‘sivil itaatsizlik eylemlerine’ İngiltere, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya, Irak, İran ve Türkiye’nin farklı kentlerinden eş zamanlı gökyüzüne bırakılan sarı kırmızı yeşil balonlarla destek verildi.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2011 Cuma 01:24
Sarı kırmızı yeşil balonlu itaatsizlik
Eylemin İstanbul ayağını ise Avrasya Maratonunda askerin saldırısı sonucu ölen 13 yaşındaki Ceylan Önkol için koşu düzenleyen Şanlıurfa'lı Şair, Yazar ve Aktivist İbrahim Halil Baran ve barış aktivisti öğretmen Mehmet Sönmez organize etti.


İstanbul Galata köprüsünde toplanan çocuklar, öğrenciler, yazar ve şairlerden oluşan yüzlerce kişi Kürt halkının destek için balonları gökyüzüne bıraktılar.


BDP ve demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği eylemde Şair Hasip Bingöl’ün ‘’Balon uçurtma durağı’’ şiiri okundu.


Eyleme gelenler anadilde eğitim, PKK Lideri Abdullah Öcal’ın serbest bırakılması ve Kürd sorununa ve demokratik özgürlük taleplerini dile getirdiler.


Balonları gökyüzüne bıraktıktan sonra Galata Köprüsünden Taksim Gezi Parkındaki Demokratik Çözüm Çadırına yürüyen yüzlerce kişi, ‘’ Bê zîman jiyan nabe’’, ‘’Kürdüz , siviliz, itaatsiziz’’, ‘’Özgürlük özgürlük Kürdistan’a özgürlük’’ sloganlarını attılar. 


Dört gündür nöbet tutulduğu demokratik çözüm çadırına varan grup burada barış annelerin ellerini öperek uçurtulan balonlardan verdiler. 


ANF
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık