Ana Sayfa Magazin Şarkılarla Yaşayan Unutulmaz Bestekâr

Şarkılarla Yaşayan Unutulmaz Bestekâr

Ünlü Bestekar Saadettin Kaynak hayata veda edişinin 50. Yılında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen bir programla anıldı.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2011 Cuma 14:20
Şarkılarla Yaşayan Unutulmaz Bestekâr
Şair Memduh Cumhur’un konuşmacı olarak katıldığı programın moderatörü ise ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım oldu. “Zor Günlerin Bestekarı”

Memduh Cumhur, Saadettin Kaynak’ın bestelerinde Türk Sanat ve Halk Musikisi ezgilerini sentezleştirdiğini ve eserlerinde Anadolu insanının duygularını yansıttığını ifade etti.  Cumhur, ünlü bestekarın Anadolu’nun farklı bölgelerinde geçirdiği zaman içerisinde edindiği kültürel zenginlikle kendisini yeni ve kalıcı formlarda ortaya koyduğunu aktardı.  Cumhur konuşmasında şu satırlara yer verdi:

“Sadettin Kaynak’ın ortaya koyduğu eserler manevi iklim ve Anadolu’nun zenginliği ile bezenmiştir. Onun unutulmaz eselerini ortaya koyduğu dönemler ise Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişteki sancılı döneme denk gelmiştir.  Bu dönem içerisinde onun vatan aşkı musiki konusunda karşısına çıkan tüm kısıtlamalara karşın daha kalıcı eserler vermeye sevk etmiştir.  Onun ayrıca Atatürk’e olan bağlılığı ise yine onun için bestelediği Evcara eserindeki nağmelerle eski ve yeni kuşaklarla buluştu, buluşmaya da devam edecek.”

“Türk Filmleri’nin Unutulmaz Bestekarı”

Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ortaya koyduğu yüzlerce bestesiyle tanınan Saadettin Kaynak’ın bir dönemler film müzikleri bestelediğini kaydeden Cumhur, ünlü bestecinin yaptığı çalışmalarla da Arap dünyasına musiki alanında çok şey kazandırdığını söyledi.  Kaynak’ın büyük bir yetenek olduğunu vurgulayan Cumhur, “O çok zor dönemlerde uyumadan büyük bir inançla tüm engellere inat Türk Musikisi’nin hak ettiği yere gelmesine hayatını adadı” dedi.

 

 

“Çile Bülbülüm ile Neşelendiler”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Saadettin Kaynak’ın kendi sesinden dinletilen eserler ise katılımcılara duygusal anlar yaşattı.  Programda ayrıca ünlü bestekarın birçok eserini seslendiren Kültür Bakanlığı Türk Müziği Devlet Sanatçısı Recep Alper Çevirel ise izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Çevirel’in seslendirdiği bestesi Saadettin Kaynak’a ait olan ve unutulmazlar arasında yer alan Çile Bülbülüm parçasına ise tüm katılımcılar eşlik etti.

Ünlü Bestekarın eserleri arasında: Gönül Nedir Bilene Gönül Veresim Gelir, Leyla Bir Özge Candır,  Niçin Baktın Bana Öyle, Yadeller Aldı Beni, Çile Bülbülüm Çile, Ben Güzele Güzel Demem, Gönlüm Seher Yeli Gibi, Benim Yârim Gelişinden Bellidir, Tel Tel Taradım, Kara Bulutları Kaldır Aradan, Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece, Dertliyim Ruhuma Hicranını, İncecikten Bir Kar Yağar, Enginde Yavaş Yavaş ve Gönlümün İçindedir Gözden Irak Sevgili gibi parçalar yer almaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık