Ana Sayfa Güncel Satrancı Kumar Saydılar yüzde 20 ÖTV koydular!

Satrancı Kumar Saydılar yüzde 20 ÖTV koydular!

1896 yılından itibaren şampiyonası yapılan, 1927 yılından itibaren ise olimpiyat oyunlarında yer alan Satranç, Maliye denetçileri tarafından kumarhanelere uygulanan yüzde 20 ÖTV’ye tabi tutuldu.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2011 Salı 20:47
Satrancı Kumar Saydılar yüzde 20 ÖTV koydular!
1896 yılından itibaren şampiyonası yapılan, 1927 yılından itibaren ise olimpiyat oyunlarında yer alan Satranç, Maliye denetçileri tarafından kumarhanelere uygulanan yüzde 20 ÖTV’ye tabi tutuldu. İlkokullarda seçmeli ders olarak okutulan satranç da böylelikle kumar statüsüne sokulmuş oldu.

AKP'nin otomobil, sigara, alkol ve cep telefonuna yaptığı zammın ardından satranç da ÖTV’ye tabi hale getirildi. Öyle ki Maliye ÖTV Kanunu’na göre kumarhaneler için getirilen yüzde 20’lik ÖTV’nin satranç, kızmabirader, tavla, tombala takımları üreticileri için de geçerli olmasına karar verdi.

Bir firmanın denetlenmesi sırasında karar alındı
Kahramanmaraş’ta satranç, tavla ve okey üreticisi bir firmanın, Maliye tarafından denetlenmesi sırasında denetçilerin verdiği karara göre satranç da ÖTV’ye tabi tutuldu.

Satranç da kumarhane listesine girdi
Maliye verdiği kararında 4760 sayılı ÖTV Kanunu’nun dört sayılı listesindeki ürünlerin ÖTV’ye tabi olduğuna ve firmanın ürettiği satranç dâhil diğer ürünlerin de bu kapsamda sayılması gerektiğine karar verdi.

Okullarda seçmeli ders olarak okutuluyor
Hakkında kumar statüsünde oynanan oyunlarla birlikte vergi artırımı yapılan satranç 2005-2006 eğitim öğretim döneminden itibaren ilk ve orta okullarda seçmeli ders olarak veriliyor.(soL )

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık