Ana Sayfa Urfa Haberleri SEÇİM BARAJINDA SON NOKTA!

SEÇİM BARAJINDA SON NOKTA!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,: "'Anayasa Mahkemesi seçim barajı hakkında ne karar verirse, gerekleri yerine getirilir'Dedi.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2014 Pazartesi 22:28
SEÇİM BARAJINDA SON NOKTA!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Seçim barajı hakkında sorulan soru için Arınç; "Bizim böyle bir derdimiz, sıkıntı yok. Bu kriz anlamına da gelmez. Mahkeme ne karar verirse versin bunun gerekleri demokrasi içerisinde yerine getirilir. Hiçbirimiz bir endişe veya yarın ne olacak kaygısı içerisinde değiliz" dedi.

"15 AYLIK PARTİYKEN SEÇİME GİDERKEN BARAJ ÖNÜMÜZÜ KESİYOR DİYE ŞİKAYET ETMEDİK"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajı konusunda yaptığı açıklamalar ile mahkemenin hak ihlali var, derse ne olacağı ve bu durumun 2015 seçimlerine olası etkileri sorulan Arınç; "Sayın Kılıç'ın kendisine atfen yaptığı bazı konuşmaların gazetelerde yer alması üzerine bir tartışma başlamıştı. Bugün bildiğim kadarıyla Anayasa Mahkemesi'nden Anayasa Mahkemesi'nin tüm üyelerini içine alan bir açıklama yapıldı. Bence gazetelerde Haşim Kılıç'a atfen yayınlanan haberlerden ziyade Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamayı dikkate almamız lazım. Hukuk onu gerektirir. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş ve yapısıyla ilgili kanun onu gerektirir. Bu konuda önlerine gelen bir konuda kamuoyuna önceden herhangi bir bilgiyi sunmak imkanı yoktur. Gazetelerde yayınlanan haberler, gazeteciliktir. Onu da kınamıyorum. Önemli bir konuyu gazeteci aldığı habere istinaden bu şekilde yazmıştır. Bireysel başvuru hakkını 2010 referandumunda Türkiye için çok önemli bir demokratikleşme olarak gördük ve anayasaya evet oyu verdik. Hayır diyenler düşünsünler. Bu sorularınızın cevabını onlar vicdanlarında nasıl verirler onu bilemem. Önlerindeki bu konu çok hayati bir konudur. Biz hamdolsun barajları kendisi için dert etmeyen bir siyasi iktidarız. 13 yılda 9 tane imtihandan geçtik. Hepsinde birinci olduk. Bu barajı bir getirmedik. 15 aylık bir partiyken seçime giderken bu baraj anti demokratik, önümüzü kesiyor diye şikayet etmedik" ifadelerini kullandı.

"BU KRİZ ANLAMINA GELMEZ"

Başbakan Yardımcısı Arınç, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Bu konuyla ilgili olarak Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurular yapıldı 90'lı yıllarda. Bugünkü noktaya onların reddedilmesiyle geldik. Sonra 2004'lerde 2005'ler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidildi. 2008'de bir karar verildi. O da yüzde 10'luk barajın bütün partiler için geçerli olduğu hatta bağımsız adayların da bunu bilerek seçime katıldıkları yönünde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olmadığı konusunda kararlar verildi. Biz muhalefet partilerine teklifte bulunduk. Gerçek düşüncenizi ifade edin bu baraj kalmalı mı, kalkmalı mı? Hiçbirisinden incir çekirdeğini dolduracak bir şey gelmedi. Bazı partiler baraj kalsın ki ben bütün oyları toplayayım hevesinde bazı partiler baraj kalksın ki ben de yüzde 2 bile alsam parlamentoya girelim derdinde. Anayasa Mahkemesi önündeki konuları mutlaka en iyi şekilde tartışacaktır. Bizim böyle bir derdimiz, sıkıntı yok. Bu kriz anlamına da gelmez. Mahkeme ne karar verirse versin bunun gerekleri demokrasi içerisinde yerine getirilir. Hiçbirimiz bir endişe veya yarın ne olacak kaygısı içerisinde değiliz."


'KONUNUN ÜZERİNDEYİZ, ONLARI AÇ, AÇIKTA VE İŞSİZ BIRAKACAK DEĞİLİZ'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Soma'da 2 bin 800 işçinin işsiz kalması ile ilgili olarak sorulan bir soru için Arınç, “. 6'ncı aya girmek üzereyiz. Olaydan sonra temizlenmesi, güvenlik tedbirleri de alınarak buranın hizmete hazır hale getirilmesi lazım. İşçinin hayatı bizim için Türkiye bütçesinden daha kıymetli. Bu hazırlıkları işveren yapamadı. Sonunda telsim bayrağını çekmiş kusura bakmayın ben artık sizleri çalıştıramayacağım diyor. Konunun üzerindeyiz. Bunu çözeceğiz. Somalılar da bütün maden işçileri müsterih olsunlar. Onları aç açıkta ve işsiz bırakacak değilizö ifadelerini kullandı.

“YENİ KANUN ONLARA 2 MİSLİ KÜLFET YÜKLEDİ'

Soma'da 2 bin 800 işçinin SMS mesajı ile işten çıkarıldıkları yönündeki haberler hatırlatılan Arınç, hükümetin bu konuya el atmayı düşünüp düşünmediği sorusu için "Bu yeni bir olay değil. Buna benzer olayları başka işletmelerde de yaşadık. Biz yaptığımız sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerde Soma'da vefat edenlerin şahısları ve aileleriyle ilgili düzenlemeler yaptığımız gibi iş güvenliği açısından alınması gereken tedbirleri de bunun yanında maden işçilerinin asgari ücretin 2 katı üzerinden alması, çalışma saatlerinin 35 saate indirilmesi konusunda düzenlemeler yaptık. Bu düzenlemelerden sonra beklediğimiz ve tahmin ettiğimiz gibi bazı çok karlı olmayan maden ocakları dediler ki biz bu şartlar altında bu işçileri çalıştıramayız. Burada işverenler haksız değil. Madenleri çalıştıranlar bir kısmı rödovans ile bir kısmı mal ve hizmet alımıyla bir kısmı da başka usuller ile çalışıyor. Teklifi verdiği zamanki şartların artık geçerli olmadığını düşünmemiz lazım. Yeni çıkan kanun onlara 2 misli bir külfet yükledi. İşverenin bu külfetini absorbe etmezseniz ona haksızlık yapmış olursunuzö dedi.

“BÜTÜN MADEN İŞÇİLERİ MÜSTERİH OLSUNLAR'

Başbakan Yardımcısı Arınç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kusura bakmayın dedi işveren gözü yaşlı olarak çok samimi, dürüst adam çıkardığım üretimle ben bunu karşılayamam. Bütün haklarınızı veriyorum ve bu maden ocağını kapatıyorum, dedi. Soma'daki adamların da masrafını devlet mi üstlensin diyenler aman madenler kapatılmasın, işvereni de koruyacak bir kanun çıkarın diye geldiler. Buna yönelik bir düzenleme yapıyoruz ama Soma farklı. 6'ncı aya girmek üzereyiz. İşveren kendi adına artık ödeme yapamayacağım diyor. Yeri de hazırlayıp işletmeye açamadılar. Olaydan sonra temizlenmesi, güvenlik tedbirleri de alınarak buranın hizmete hazır hale getirilmesi lazım. İçinde 301 kişi vefat etmiş, artık buraları kapatın. İşçi öyle demiyor ki. Buraları açın biz çalışmak istiyoruz diyor. Dolayısıyla açalım ama burası artık güvenli bir yer olsun. İşçinin hayatı bizim için Türkiye bütçesinden daha kıymetli. Bu hazırlıkları işveren yapamadı. Sonunda telsim bayrağını çekmiş kusura bakmayın ben artık sizleri çalıştıramayacağım diyor. Konunun üzerindeyiz. Bunu çözeceğiz. Somalılar da bütün maden işçileri müsterih olsunlar. Onları aç açıkta ve işsiz bırakacak değiliz"

SÜRECİN SONUCA VARABİLMESİ İÇİN ŞART KOYDUĞUMUZ GELİŞMELERİN YAŞANMASI GEREKİYOR"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Çözüm süreci ile ilgili olarak sorulan bir soru için Arınç, "Bu ülkenin başbakanı 3 aydan beri bir tek şey söylüyor. Kamu düzenine, kamu güvenliğine zarar verecek hiçbir şeyi mazur göremeyiz diyor. Karşı taraf bu konuda evet diyor mu açıkça? Türkiye'de kamu güvenliğini bozanların artık bir daha bu taşkınlıkları yapmaması için üzerimize düşeni yapacağız diyor mu? Biz çok adımlar attı bugüne kadar. Ama 6-7 Ekim'den sonra atacağımız adımlar birilerinin ciddi ve dürüst olarak bir şeyler yapmasına bağlı. Bunun beklentisi içindeyiz. Süreç devam ediyor. Sürecin sonuca varabilmesi için de yine bizim şart koyduğumuz bazı gelişmelerin yaşanması gerekiyor" dedi.
"ZİYARETLERDE ÖNEMLİ KONULARIN ELE ALINACAĞINI HEPİMİZ ÇOK İYİ BİLİYORUZ"
Konuşmasında cuma ve cumartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan'a ziyaret gerçekleştireceğini aktaran Arınç, "Beraberinde 10'a yakın bakan ile yüksek düzeyli stratejik ilişki kapsamında Yunanistan'ı ziyaret edecekler. Bu ziyaretlerde önemli konuların ele alınacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Önümüzdeki pazartesi ve salıda yani 8 ve 9 Aralık tarihlerinde Başbakanımız 2 günlük bir Polonya ziyareti gerçekleştirecek. Polonya ile diplomatik ilişkilerimizin 600. yıldönümünde toplantıların sonuncusunu ve geleneksel olarak hep iyi ilişkilerde bulunmuş iki ülke arasındaki bütün temel konuların görüşüleceği bir yurt dışı ziyareti yapılacak. Daha sonra da Irak başta olmak üzere başka ülkelerin de devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye'yi ziyaretleri söz konusudur" ifadelerini kullandı.
"BAŞBAKANIMIZ KENDİSİNİN DE DAHİL OLACAĞI BİR GÖSTERİYLE BAŞLATMAYI DÜŞÜNÜYOR"
Uyuşturucu ile mücadele kapsamında kurulan Narko TİM'lerin Başbakan Davutoğlu da katılacağı bir gösteriyle başlatılacağını söyleyen Arınç, "Kamuoyunda ilginç karşılandı Narko TİM'ler konusu. Narko Tim'lerin de ilk 8 vilayetimizdeki örnek çalışmasını başbakanımız önümüzdeki günlerde bir toplantıyla kendisinin de dahil olacağı bir gösteriyle başlatmayı düşünüyor. Yoksa şu anda bütün illerimizde görev yapacak arkadaşlarımız eğitildi. Adlarına mobil imkanlar temin edildi ve yapacakları görevler kendilerine iyi bir şekilde eğitim olarak verildi. Bir pilot uygulamasını başbakanımız kamuoyunun duyarlılığını göstermek bakımından bizzat kendisinin de katıldığı bir toplantıyla açıklamak istiyor" diye konuştu.
"ÇÖZÜM SÜRECİ DEDİĞİNİZ KONUNUN DÜRÜST BİR ZEMİNDE GİTMESİ LAZIM"
Çözüm süreci ile ilgili olarak müzakere taslağında ne olduğu sorulan Arınç, "Çözüm süreci dediğiniz konunun dürüst bir zeminde gitmesi lazım ve iyi niyetle gitmesi lazım. Hiçkimse buradan kendine şahsi bir pay çıkarmadan Türkiye'nin geleceğini düşünerek ve hükümetimizin gösterdiği istikamette bu konuyla kendisini ilgili gören herkesin katılımda bulunacağı bir süreç olarak görmesi lazım. Bildiğim kadarıyla 4 kişi gitti ve döndükten sonra bu mesajların ne olduğu konusunda bir açıklama yaptılar. Bu konuşulanları ilgili kurumlarımız değerlendirecek. Biz de muhtemelen her çarşamba yaptığımız gibi çözüm süreci ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Yarından sonra ilgili kurumlarımızın önümüze getirdiği analizlere bakarak bunların ne alama geldiğini, ne beklendiğini, ne istendiğini elbette söyleyeceğiz" açıklamasında bulundu.
"ATACAĞIMIZ ADIMLAR BİRİLERİNİN DÜRÜST OLARAK BİR ŞEYLER YAPMASINA BAĞLI"
Çözüm süreci kapsamında yürütülen sürecin müzakere süreci mi olduğu yoksa bu ifadenin maksatlı olarak mı kullanıldığı sorulan Arınç, "Öcalan başmüzakerecidir, diyen bir arkadaşımıza sert çıkmıştım da beni kınamıştınız. Tekrar soruyorsunuz. Müzakere süreci midir, şu mudur, diye. Bunların hepsi adım adım ve herkesin üzerine düşeni yaptığında konuşacağımız konulardır. Bu ülkenin başbakanı 3 aydan beri bir tek şey söylüyor. Kamu düzeni esastır. Kamu düzenine, kamu güvenliğine zarar verecek hiçbir şeyi mazur göremeyiz diyor. Karşı taraf bu konuda evet diyor mu açıkça? Biz de gayret sarf edeceğiz diyor mu? Türkiye'de kamu güvenliğini bozanların artık bir daha bu taşkınlıkları yapmaması için üzerimize düşeni yapacağız diyor mu? Eğer bu konuda bir adım atılıyorsa sizin o sorduğunuz yol haritaları, müzakereler bunları hepsi sırayla gelir. Bunların hepsi temmuz ayında çıkardığımız kanun kapsamında rahatlıkla yapacağımız şeylerdir. Ama her maraton ilk adımla başlar. Biz çok adımlar attı bugüne kadar. Ama 6-7 Ekim'den sonra atacağımız adımlar birilerinin ciddi ve dürüst olarak bir şeyler yapmasına bağlı. Bunun beklentisi içindeyiz. Süreç devam ediyor. Sürecin sonuca varabilmesi için de yine bizim şart koyduğumuz bazı gelişmelerin yaşanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star