Ana Sayfa Urfa Haberleri SEÇİMLER KARDEŞLİK HUKUKU REFERANDUMUDUR

SEÇİMLER KARDEŞLİK HUKUKU REFERANDUMUDUR

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Urfa Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayı Osman Baydemir Özel OSM Ortadoğu hastanesinde hastaları ziyaret etti. Akçakale’deki Arap köylerini de ziyaret eden Baydemir, “BDP’ye her bir evet değişiniz Kürt, Türk ve Arap halklarının kardeşliğine, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan bütün halklara birlikte yaşam ve kardeşlik hukukunun inşasına evet demek olacaktır” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi 08:12
SEÇİMLER KARDEŞLİK HUKUKU REFERANDUMUDUR

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Urfa Büyükşehir Belediye eş başkan adayları Osman Baydemir ve Leyla Akça Özel OSM Ortadoğu hastanesini ziyaret edip hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr.İ.Halil Baysal’ın karşıladığı Baydemir sağlık çalışanlarının tıp bayramlarını da kutladı.

Baydemir hekimliğin kutsal bir görev olduğunu dile getirerek “Hekimlik, Hekim-i lokmandan bu güne değin insan yaşamını korumaya yönelik ve insan yaşamındaki kaliteyi yükseltmeye yönelik, kutsal mesleklerden bir tanesidir. Özellikle bölgemizde kimi şartlardan kaynaklıhekimlik Türkiye’nin her yerinden biraz daha zahmetli, biraz daha zor bir görev. Bu itibarlada biz var gücümüzle hekim kardeşlerimizin yanında yer alacağız” dedi. Belediyeciliğin de aslında bir yönüyle “koruyucu hekimlik” olduğunu belirten Baydemir, “İnşallah kısmet olursa bizlerde var gücümüzle kentimiz Urfa’da bütün ilçelerimizde özelliklede köylerimizde önleyici hekimlik, koruyucu hekimlik görevini yerine getirmenin arayışı ve çabası içerisinde olacağız” dedi.

Seçim sürecinde oluşturmaya çalıştıkları tablonun “Türkiye demokrasi kültürü açısından örnek alınacak bir tablo” olduğunu belirten Baydemir,“Türkiye’nin batı yakasındaki kimi sıkıntılar yaşanıyorken, biz burada bütün adaylarımızı, seçim bürolarını, ilçe belediye başkanlarını, kaymakamları ziyaret ediyoruz ve bir demokrasi karnavalı içerisinde seçimin geçmesi konusunda çaba sarf ediyoruz. İnşallah geriye kalan kalan zaman dilimi içerisinde bu atmosfer, bu coşkuyla seçim çalışmalarını tamamlarız” diye konuştu.

Sonrasında hastane müdürü Mustafa Akkaya eşliğinde hastaları ziyaret eden Baydemir geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Hastane bahçesinde hasta yakınlarını bekleyenlerle oturup çay içen Baydemir burada hasta yakınlarıyla da sohbet etti.

Çetindağ ailesine taziye ziyareti

Baydemir, eş başkan adayı Leyla Akça, milletvekili Kemal Aktaş ve BDP Eyyübiye Belediyesi Eş Başkan adayları Şükrü Turgut ve HedibeÖtünç ile birlikte Uğurlu beldesinde çocuğu kazada yaşamını yitiren ÇetindağAilesine taziye ziyaretinde bulundu.

Urfa’nın kapılarını açacağız

Sonrasında Eyyübiye’ye bağlı Yardımcı köyü ziyaret edildi. Burada coşkuyla karşılanan Baydemir göstermiş oldukları ittifak, destek ve coşkularından dolayı halka teşekkür etti. Baydemir, “Urfa her geçen gün Türkiye’de demokrasinin değişim ve dönüşümün, kardeşlik hukukunun inşasının öncüsü bir şehir olmaya hızla adım adım yaklaşıyor” dedi. 10 yıllık belediyecilik deneyimi ile Urfa’ya hizmet edeceklerini dile getiren Baydemir “İnşallah Halil’ur Rahman şehrimizin kapılarını hem hizmete hem kardeşliğe, eşitliğe, hem de dünyaya açacağız” dedi.

Kardeşlik hukukunun referandumu

BDP’ye verilecek her oyun “barışa evet” demek olduğunu belirten Baydemir, “BDP’ye her bir evet değişiniz Kürt, Türk ve Arap halklarının kardeşliğine, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan bütün halklara, Suriye’ye, İran’a, Irak’a, Türkmenistan’a birlikte yaşam hukukunun, kardeşlik hukukunun inşasına evet demek olacaktır. Bu itibarla da bu seçim kardeşlik hukukunun referandumudur” dedi.

“Bu seçim şeffaf yönetimin, maaşı dışında kuruşa tenezzül etmemenin referandumudur” diye sözlerini sürdüren Baydemir, “Bu seçim kimsesizlerin, yoksulların, halkın yanında yer alıp almamanın referandumudur. İnşallah bu referandum halkın, yani sizlerin zaferiyle sonuçlanacaktır. Demokrasiden yana özgürlüklerden yana ve çok açık ve net söylüyorum şeffaflıktan yana sonuçlanacaktır” diyen konuştu.

Kamu malı cami seccadesidir

Baydemir konuşmasına şu şekilde devam etti: “Her insanın zengin olmak için çaba sarf etmeye hakkı vardır. Mülkiyet hakkı kutsal bir haktır. Ancak siyasetçi, siyaset kurumu yaşamını toplumun lehine vakfetmek durumundadır. Bir milletvekili, belediye başkanı, bakan, başbakan görevimiz ne olursa olsun maaşımız dışında kuruş bizlere haramdır. Kamunun malı caminin seccadesidir. Maaşımız dışında tenezzül etmemek gerekiyor. Tamda bu noktada artık Türkiye’de yeni bir anlayışa, yeni bir bakış açısına ihtiyaç vardır. Kentleri bir insanın yaşamış olduğu sosyal mekanlar olarak inşa etmemiz, kentlere rant alanı olarak bakan anlayışa artık son dememiz gerekiyor. Bu itibarlada sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da mesul tutulacağımız düşüncesiyle bu seçimler hepimiz açısından hem bir sorumluluk, hem bir hak, ama aynı zamanda da bir ödevdir. Mevcut yönetimi değiştirmek hepimiz açısından bir demokrasi ödevidir ve bir yurttaş görevidir.”

Baydemir, konuşmasında Türkiye’nin bir akıl tutulmasına doğru yol aldığına da değinerek şöyle devam etti:

“Sayın başbakanın kullanmış olduğu dil maalesef barış dili olmaktan çıkmış durumda, adeta ülkeyi akıl tutulmasına doğru götürüyor. Tamda bu noktada demokrasinin olmazsa olmazı sandık devreye girecek. İnşallah sandıkta BDP’ye vereceğiniz her bir oyla herkesi bir kez daha barışa, ortak paydada buluşmaya, müzakerede buluşmaya sevk edeceksiniz.”

“Bu çocukların hakkı için, geleceği için mutlak suretle Urfa halkının avukatlığını yapacağız” diyen Baydemir, 8 ay sonra meramını anlatacak kadar Arapça öğreneceğini söyledi.

Husumetleri barışla sonuçlandıracağız

Sonrasında Baydemir ve beraberindekiler Akçakale’nin Dalca (Zoncuk) köyünü ziyaret ettiler.  Baydemir burada “İnşallah sizlere karşı mahcup olmamanın çabasını en üst düzeyde ortaya koyacağız. Akçakale’siyle Harran’ıyla, Urfa merkeziyle, şehirlisiyle, köylüsüyle Siverek’iyle, Halfeti’siyle bütün ilçelerimiz ve bütün halklarımız arasında barış, kardeşlik köprüleri ve birlikte yaşam köprülerini inşa edeceğiz” diye konuştu.

Baydemir, Akçakale’den gelecek oyların manevi değerinin büyük olacağını söyledi.

Demokrasilerde her bir bireyin bir oyu bulunduğunu belirten Baydemir, “Bütün oylar sayılırken, teker teker sayılır, teker teker toplanır. Ama benim açımdan Akçakale’den gelecek bir oyun manevi değerien az yüz oya bedeldir. Manevi olarak çok değerlidir, halkların kardeşliği için, birlikte yaşam için çok değerli çok kıymetlidir” diye konuştu.

Sulhu inşa etmenin çok değerli olduğunu belirten Baydemir, artık kardeşler arasındaki husumetleri en kısa sürede barışla sonuçlandıracaklarını söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık