Ana Sayfa Magazin "SEKSENLER" DİZİSİNDE "TENEKECİ MAHMUT" İMZASI

"SEKSENLER" DİZİSİNDE "TENEKECİ MAHMUT" İMZASI

TRT 1 Tv'de yayınlan "SEKSENLER" televizyon dizisinin son bölümünde, Şanlıurfa'lı merhum Gazelhan "Tenekeci Mahmut" lakaplı Mahmut Güzelgöz'ün kürtçe "Keçe Gule" isimli türküsü damgasını vurdu.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 01:14

TRT 1 Tv'de yayınlan ve izlenme rekoru kıran "SEKSENLER" isimli televizyon dizisinin son bölümünde, Şanlıurfa'lı merhum Gazelhan "Tenekeci Mahmut" lakaplı Mahmut Güzelgöz'ün (1919-1988) kürtçe "Keçe Gule" isimli türküsü damgasını vurdu.

12 Eylül 1980 darbesini ve ülke yaşamına etkilerini espirili bir şekilde işleyen "SEKSENLER" isimli televizyon dizisinin son bölümünde, askeri yönetimin getirdiği yasaklar neticesinde, bir düğünde kürtçe türkü okuduğu için göz altına alınan bir vatandaşın trajikomik durumu işlendi.

Dizi de o döneme ait tarihsel desenleri aksettirmek için de Şanlıurfa'lı merhum Gazelhan "Tenekeci Mahmut" lakaplı Mahmut Güzelgöz'ün kürtçe "Keçe Gule" isimli türküsü seçildi.

Mahmut Güzelgöz (Tenekeci Mahmut)'un 1960'lı yıllarda seslendirdiği "Keçe Gule" isimli kürtçe türkü, dizide tekrar gündeme gelince sosyal paylaşım sitesi youtube.com'da da binlerce kez tıklanarak izlenme aldı.

İşte merhum Tenekeci Mahmut'un  "SEKSENLER" isimli televizyon dizisinin son bölümünde, "Keçe Gule" isimli türkün yer aldığı o sahneler.


{y=IOea6_FdeHs}

 

Merhum Tenekeci Mahmut'un 1960'ta kürtçe okuduğu "Keçe Gule" isimli türküyü Tenekeci Mahmut'un sesinden orjianli ile dinlemek için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

UrfaHaber- ÖZEL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star