Ana Sayfa Siyaset SELAHATTİN DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

SELAHATTİN DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HSYK düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüştü.

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2014 Pazartesi 14:38
SELAHATTİN DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Görüşmeden sonra basın açıklaması yapan Selahattin Demirtaş, HSYK düzenlemesinin antidemokratik olduğunu belirterek, " Anayasadeğişikliği ile HSYK düzenlemesinin yeniden ele alınmasını, Anayasal düzeyde bir değişiklikle daha demokratik bir çerçevede yapılacak bir düzenlemeye destek vereceğimizi sayın Cumhurbaşkanı'na ilettik" dedi.

Demirtaş şunları söyledi:

"ANAYASAL DÜZEYDE BİR DEĞİŞİKLİĞE DESTEK VERECEĞİZ"

"HSYK düzenlemesine ilişkin komisyonda tartışılan 15 maddesi netleşmiş olan düzenlemenin antidemokratik olduğunu, Anayasaya aykırı olduğunu bu haliyle desteklememizin zaten mümkün olmayacağını, bu tasarının geri çekilmesi durdurulması ve mümkünse ortak bir komisyonla çözüm bulunması konusundaki görüşümüzü paylaştık. Şaibeli hale gelen meşruiyetleri tartışmalı hale gelen özel yetkili mahkemelerde yargılanan ve uzun tutuklu kalmış olması nedeniyle özgürlükleri, hakları gasp edilen herkesin bir an önce serbest kalacağı acil bir düzenleme ile birlikte HSYK tartışmasının yapılmasının daha doğru olacağını düşündük. Bu görüşümüzü sayın Cumhurbaşkanı ile görüştük. Kendisi sayın başbakan ile de görüşecek. Zannediyorum muhalefetin görüşlerini sayın Başbakana iletecek. Sonuçta ne çıkar bilmiyoruz ama biz parti olarak Anayasa değişikliği ile HSYK düzenlemesinin yeniden ele alınmasını, Anayasal düzeyde bir değişiklikle daha demokratik bir çerçevede yapılacak bir düzenlemeye destek vereceğimizi sayın Cumhurbaşkanı'na ilettik. İki önemli husus var tabii birincisi mevcut tasarının mutlaka durması ve geri çekilmesi. İkincisi, uzun tutukluğun son bulacağı, acil bir düzenlemenin yapılması gerekir."


Muhammet Bayram - DHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık