Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şelengo Turşusu Yapan Ailelere kerpiçten evler

Şelengo Turşusu Yapan Ailelere kerpiçten evler

ŞanlıUrfa'nın Viranşehir Belediyesi, ilçenin Şırnak Mahallesi'nde kerpiçten evler inşa ettiriyor

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2011 Perşembe 10:26
Şelengo Turşusu Yapan Ailelere kerpiçten evler
ŞanlıUrfa'nın Viranşehir Belediyesi, ilçenin Şırnak Mahallesi'nde kerpiçten evler inşa ettiriyor. Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun, bahçelerinde organik tarımın yapılacağı evlerin tümüyle doğal malzemelerden inşa edildiğini, kurulan kooperatif ile 60 veya 70 civarında evden oluşan bir mahalle oluşturulacağını söyledi. 

İlk etapta 11 evin inşaatının devam ettiğini dile getiren ViranşehirBelediye Başkanı Vekili Mehmet Burun, bu evlerin yanında misafirhane ve kütüphaneden oluşan sosyal tesisin de yer aldığını kaydetti. Evlerin mülkiyetinin şahıslarda olmadığına dikkat çeken Başkan Burun, şahıslar evleri bir başkasına satamadığı gibi devrinin de gerçekleşemeyeceğini ifade etti. Burun, şunları söyledi: "Evlerin inşaat çalışmasında ev sahipleri çalışıyor. Araziyi biz belediye olarak karşıladık. Kurulan kooperatif ile ev sahipleri istedikleri kadar burada kalıp yaşayabilirler. Bahçede Viranşehir'e özgü bir sebze olan şelengo bitkisi tarımı organik olarak yapılıyor. Şelengo turşusu yapılarak aileler burada geçimini sağlamakta ve ev inşaatlarının giderlerini karşılamaktadırlar. Evlerinin yanında hem geçimleri için hem de mutfakta kullanmak üzere organik tarım yapabiliyorlar. " 

Kerpiç evlerde kalacak ev sahiplerinden Hüseyin Aksoy, belediyenin kendilerine büyük katkı sağladığını, arsa verdiğini belirterek, inşa edilen evlerde tüm aile fertleri ve komşular ile birlikte çalıştığını söyledi. Evlerin toprak ve Sudan imal edildiğini ifade eden Aksoy Üniversite hocaları ve öğrencilerinin de kendilerine rehberlik yaptığını, evlerin inşa maliyetlerini de bahçede yetiştirdikleri organik tarımdan elde ettikleri gelirler ile karşıladığını dile getirdi. Apartman dairelerinin 120 bin lira civarında olduğunu, ancak bu evlerin kendilerine 15 bin lira civarında mal olacağını, aktaran Aksoy, "Kışın yalnız bir soba kurarak tüm evin ısınması mümkün olacak. Çünkü kerpiç hem sağlıklı hem de yazın serin, kışın ise sıcak bir havayasahip olacaklar. Çünkü evlerde tamamıyla tabii malzemeler olan toprak ve su kullanılmaktadır. " şeklinde konuştu.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık