Ana Sayfa Urfa Haberleri Selin Ortaya Çıkardığı Urfa'lı Aile nin Dramı

Selin Ortaya Çıkardığı Urfa'lı Aile nin Dramı

Pamuk tarlalarında çalışmak için ŞanlıUrfa ve Adıyaman'dan Antalya'nın Aksu ilçesine gelen ve çadır kuran mevsimlik işçiler de yaşanan sel felaketinden olumsuz

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 19:40
Selin Ortaya Çıkardığı Urfa'lı Aile nin Dramı
Pamuk tarlalarında çalışmak için ŞanlıUrfa ve Adıyaman'dan Antalya'nın Aksu ilçesine gelen ve çadır kuran mevsimlik işçiler de yaşanan sel felaketinden olumsuz etkilendi Pamuk tarlalarında çalışmak için ŞanlıUrfa ve Adıyaman'dan Antalya'nın Aksu ilçesine gelen ve çadır kuran mevsimlik işçiler de yaşanan sel felaketinden olumsuz etkilendi. Çadırlarını şiddetli yağmurun ardından su basan ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünün (BATEM) misafirhanesine yerleştirilen işçiler ve çocukları, sağlık taramasından geçirildi.

Antalya'da yaşanan sel felaketinde kaldıkları çadırları su basan mevsimlik işçiler, BATEM'in misafirhanesinde konaklıyor. ŞanlıUrfa ve Adıyaman'dan günlük 25-30 lira yevmiye ile tarlalarda çapa yapmak ve pamuk toplamak amacıyla aileleriyle Antalya'ya gelen mevsimlik işçilere, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından giysi yardımında bulunuldu.

Misafirhanede konaklayan, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 150 kişi, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı 2 doktor, 1 diş hekimi ve 2 hemşire tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Doktorlar çocukların ve mevsimlik işçilerin bir

çoğunun soğuk algınlığı geçirdiğini ve tedaviye ihtiyaçları olduğunu tespit etti.


-"Ekmek parası için geldik, yiyecek ekmeğe muhtaç olduk"-

ŞanlıUrfa'dan yaklaşık 90 işçiyle 40 gün önce pamuk tarlalarında çalışmak için Aksu ilçesine geldiklerini söyleyen 58 yaşındaki Abdi Demez, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, kaldıkları çadırları su basması nedeniyle yiyecek ve giyecek hiçbir şeylerinin kalmadığını söyledi.

Çok zor durumda olduklarını anlatan Demez, "Ailece çok perişan haldeyiz. Üstümüzdeki elbiselerle dışarıda kaldık. Tarlalarda çalışarak kazandığımız para dışında başka geçim kaynağımız yok. Erzurum'da asker olan oğlum harçlık istiyor, kaç gündür gönderemiyorum. Devletimiz bize sahip çıktı ve buraya yerleştirdi" dedi.

Demez, pamuk tarlalarının bir çoğunun, sel nedeniyle çalışılamaz hale geldiğini, bu nedenle memleketlerine dönebileceklerini ifade etti.

-Selin ortaya çıkardığı dram-

ŞanlıUrfa'nın Siverek ilçesinden gelen mevsimlik işçilerden Osman Kılınç da, Aksu ilçesi Solaklı köyündeki pamuk tarlası çevresine çadır kurduklarını anlattı.

Felaketin yaşandığı gece sabaha karşı gelen sel nedeniyle çadırları boşalttıklarını belirten Kılınç, çadırdaki eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Polislerin kendilerini BATEM'in misafirhanesine yerleştirdiğini kaydeden Kılınç, tarlaların durumu belli olana kadar misafirhanede kalacaklarını ifade etti.

Sağlık ekipleri, Kılınç'ın çalışmaya gelirken yanında getirdiği, 4 yaşında olmasına rağmen hala konuşamayan oğlu Cihan Kılınç'ı da kontrolden geçirdi. Baba Osman Kılınç, oğlunun hiç konuşmadığını, ŞanlıUrfa'da defalarca doktora gittiklerini, ancak doktorların çocukta herhangi bir sağlık problemi bulamadıklarını söyledi.

Doktor Nazire İlyas, minik Cihan'ın konuşma ve duyma yeteneğinin olduğunu, konuşamamasının tek sebebinin psikolojik olduğunu belirtti. Cihan'ın baba ve annesinin ayrılmış olduğunu ve çocuğun babaannesi ile yaşadığını ifade eden İlyas, "Çocuk yakınlarından çok az ilgi aldığı için psikolojik bozuklukları var. Babaya, önce psikiyatriste gitmesi konusunda uyarıda bulundum. Çocuğun mutlaka yardım alması lazım. Onunla ilgilenen olmamış. Çocukla konuşulmamış" dedi.

-Komandolar da arama çalışmalarında-

Öte yandan, sel felaketinin vurduğu ve 4 kişinin hayatını kaybettiği Haskızılören köyünde sel sularına kapılarak kaybolan Süleyman ve Meryem Çelik çiftini arama çalışmaları Aksu Çayı'nda devam ediyor.

Antalya ve Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekipleri, Afyon Arama Kurtarma Birliği, Orman Bölge Müdürlüğü gönüllüleri, İHH İnsani Yardım ve Arama Kurtarma Ekibi, Toroslar Doğa Sporları Kulübü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'ne bağlı ekipler ile gönüllü köylüler tarafından yürütülen arama çalışmalarına bugünden itibaren Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı'na bağlı 30 askerden oluşan Jandarma Komando Arama Kurtarma timi de destek verdi.

Zodyak botlar ile Aksu Çayı'nda aramalar yapan komandoların çalışmaları su altında da yürüttüğü öğrenildi.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star