Ana Sayfa Urfa Haberleri Sertifikasız İnşaat Ustası Çalıştırana Ceza

Sertifikasız İnşaat Ustası Çalıştırana Ceza

İmar Kanunu yönetmeliğine göre, 1 Ocak 2012 itibaren şantiyelerde yeterlilik belgesi olmayan inşaat ustalarının çalıştırılması yasaklandı.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2012 Pazartesi 03:17
Sertifikasız İnşaat Ustası Çalıştırana Ceza
İmar Kanunu yönetmeliğine göre, 1 Ocak 2012 itibaren şantiyelerde yeterlilik belgesi olmayan inşaat ustalarının çalıştırılması yasaklandı.Sertifikasız usta çalıştıran kişilere para cezası kesilecek. İnşaat ustalarına sertifika zorunluluğu getirilmesinin ardından, inşaat işçileri için eğitim kursları düzenlenmeye başlandı. Bu kurslardan biri de Sakarya'nın Hendek Belediyesi bünyesinde bulunan BEL İŞ Meslek Edindirme Merkezi ve Anadolu Kalkınma Vakfı Endüstri Meslek Lisesi işbirliğiyle ilçede hayatlarını inşaat işçiliği ile kazanan yaklaşık 800 kişiye 32 ila 40 saat arasında ders verilerek, sertifika almaları sağlanacak.

Meslek sahibi olup, diploması olmayan yaklaşık 800 kişiye önce geçici usta sertifikası daha sonra da asıl diplomaları verilecek. Bu kapsamda kursiyerlere belediye tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya inşaat, elektrik, boya, yalıtım, sıva, sıhhi tesisat, fayans- kalebodur ve demir işçileri katıldı.

Anadolu Kalkınma Vakfı Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Kadir Çakıcı, kanun gereği bundan böyle elinde mesleki diploması olmayanların inşaatlarda çalışamayacaklarını söyledi. Düzenledikleri kursu tamamlayanlara 2015 yılına kadar geçerli olacak geçici ustalık ve yetki belgesi verileceğini kaydeden Çakıcı, "Bu ustalarımızdan, 2017 yılına kadar ustalık belgelerinin aslını almaları istenecek. İlkokul mezunu olan ustalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan 6 yıllık çalışmışlığını belgelendirdiklerinde ya da bizim verdiğimiz belgeyle bir işletmeye gidip çalıştıklarını ispatladıklarında, sınavlara girerek ustalık ya da kalfalık belgesini alabilirler." dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık