Ana Sayfa Urfa Haberleri SES Sürgünü Kınadı

SES Sürgünü Kınadı

Tunceli’deki Pertek Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören ve öğretmeni tarafından tacize uğrayan S.A. adlı kızın haklarını savunmak için protesto gösterisine katılan 3 ebenin sürgüne gönderilişi, SES Sendikası Şanlıurfa Şubesi’nce kınandı.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2011 Cumartesi 14:07
SES Sürgünü Kınadı
Üyeler adına bir basın açıklaması düzenleyen Şube Başkanı İsmet Karadağ “Suçun kesinleşmiş olmasına rağmen, 3 ebenin hakkında verilen sürgün kararı Türkiye’deki sistemin bozukluğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır” dedi.

Şube Başkanı Karadağ açıklamasına şu sözlere yer verdi: “Taciz olayının ardından düzenlenen basın açıklamasına; Pertek halkı, KESK Şubeler Platformu ile Pertek'te çalışan kamu emekçileri ile birlikte Pertek 70. Yıl Cumhuriyet İlçe Hastanesinde çalışan işyeri temsilcimiz Ebe Şemsiye Engin ile üyelerimiz hemşire Nursen Berk Okçu ve ebe Gürsele Kurt da katılır.

Daha sonra kaymakamlık adli ve idari soruşturma başlatır. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müfettiş talebinde bulunur. Sağlık Bakanlığı müfettişi 11 sağlık emekçisinin ifadesini alır ve üç sağlık emekçisi Teftiş Kurulu raporu gerekçe gösterilerek il dışına sürgün edilir.

Bu arada Cumhuriyet Savcılığı tarafından da soruşturma başlatılmış, 40 kişinin ifadeleri alınmış ve takipsizlik kararı verilmiştir. Tacizle suçlanan öğretmen ise önce açığa alınmış, sonra Elazığ'a tayin edilmiş ve savcılıkta suçunu kabul etmiştir. Bu kişinin 6 aydan az hapis cezası aldığını da öğrenmiş bulunuyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın tacize karşı açıklamaya katılan sağlık emekçilerini sürgün etmesi, en hafif deyimi ile tacizi onaylama, tacizcileri cesaretlendirmedir.

Bugün taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet ve cinayetler bu kadar artmış ise, en önemli nedenlerinden biri, gereği gibi cezalandırılmamaları, aksine cezaların hafifletilmesi sonucu bu fiilleri işleyecek potansiyeli taşıyanların cesaretlendirilmesidir.

Üç arkadaşımızın sürgün edildikleri Yozgat, Aksaray, Gümüşhane ve buna ekleyeceğimiz birkaç il özellikle Dersim’den, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan sürülen kamu emekçileri için değişmeyen illerdir. Siyasi iktidarın sürekli bu illeri sürgün ili olarak değerlendirmesi ise bizce bu illerin emekçileri tarafından sorgulanmalıdır.”KARADAĞ: AİLEDEN SORUMLU DEVLET BAKANINA SESLENİYORUZ

Yaşanan sorunun çözümü için Aileden Sorumlu Devlet Bakanına seslenen Karadağ, olaya sessiz kalınmasını eleştirdi. Karadağ açıklamasında “Tacize karşı olmak, basın açıklamasına katılmak suç değil, övünçtür. Başbakan’ın son genelgesi sadece göz boyamak için yayınlanmadı ise arkadaşlarımıza hiçbir ceza verilmemelidir. Üyelerimizin, sendikalarımızın yaptıkları açıklamalara katılmaları sendikal hak ve görevleridir. Ebe ve Hemşire arkadaşlarımızın sürgününü derhal durdurun. Aksi takdirde tacize karşı olanın sürgün edildiği bir bakan ayıbını boynunuzda taşımak zorunda kalırsınız.

Bu konuda sizlerinde desteğinizi kamuoyu yaratılması konusunda katkılarınızı bekliyoruz. Genel merkez düzeyinde ve Tunceli kamuoyunun yaptığı eylem-etkinlik ve girişimler neticesinde şimdiye kadar bekletilen bu sürgünler; tekrardan gündeme getirilmiş ve arkadaşlarımızın işyerlerinden ilişiği 15 Ekim tarihine kadar kesilmek istenmektedir.  Sürgün kararlarının durdurulması, tacize karşı çıkanların değil tacizcilerin cezalandırılması hem toplum vicdanını rahatlatacak, hem bu haksız uygulamaya maruz kalan sağlık emekçilerinin telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasının önüne geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda kadın ve çocuk bedeni üzerinde ki şiddetin durdurulması için bir adım olacaktır” dedi. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star