Ana Sayfa Urfa Haberleri SEZONUN İLK PAMUĞU SATILDI

SEZONUN İLK PAMUĞU SATILDI

Şanlıurfa Ticaret Borsası’nda sezonun ilk pamuğu 15,50 (15 lira 50 kuruş ) TL’den işlem gördü.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2014 Perşembe 09:35
SEZONUN İLK PAMUĞU SATILDI

Şanlıurfa’da sezonun ilk pamuğunu yetiştirerek, satışa sunan üreticiler, Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından altınla ödüllendirildi.

 

Şanlıurfa’nın Ovabeyli Mahallesi’nden Hasan Alpak, Mehmetçik Aslanlı Mahallesi’nden Halil Atay, Suruç Büyükağacı Köyü’nden Aydın Alan, yetiştirdikleri pamuğu Şanlıurfa Ticaret Borsası’na getirerek satışa sundu. Açık arttırma ile satışa sunulan 100 kilogram pamuk, EMG İplik Firması tarafından 15,50 (15 lira 50 kuruş) TL’den satın alındı.

 

Üreticiler, Şanlıurfa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Çiçek ve Meclis Başkan Yardımcısı Halil Alkan tarafından birer altınla ödüllendirildi.

 

Yeni sezonun tüm üreticilere hayırlı olması temennisinde bulunan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, pamuğun stratejik bir ürün olduğuna vurgu yaptı.

 

Şanlıurfa’nın Türkiye pamuğunun %42’lik bir bölümünü karşıladığını belirten Başkan Kaya, Şanlıurfa pamuğunun kaliteli olduğunu belirtti.

 

Şanlıurfa pamuğunun Ege Pamuğu ile yarışır bir durumda olduğunu arada hiçbir fiyat farkı bulunmadığını da ifade eden Başkan Kaya, pamuğun temiz toplanması yönünde de çiftçileri uyardı.

Ticaret Borsası olarak, pamuk kirliliği konusunda mücadele verdiklerini ve çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını belirten Kaya,  “Buradaki pamuk satışımız semboliktir. Her yıl bir üreticiyi ödüllendiriyorduk, fakat 3 üreticimiz de birlikte başvuruda bulundular bizlerde gönülleri kalmasın diye üreticilerimizin müracaatlarını kabul ederek karınca kararınca küçük birer hediye verdik. Buradaki amacımız Şanlıurfa pamuğuna ve çiftçimize sahip çıkmaktır. Pamuğu bu fiyata alıp pamukçularımıza sahip çıkan EMG İplik Firması’na da teşekkür ederim.” Dedi

i

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık