Ana Sayfa Urfa Haberleri SGK Aktivasyon İşlemlerini Otomatik Yapacak

SGK Aktivasyon İşlemlerini Otomatik Yapacak

SGK Şanlıurfa İl Müdürü Nacar: ''Yeni işe giren ya da çocuğu olanların SGK'ya gelmesine gerek kalmadı''

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2012 Salı 12:14
SGK Aktivasyon İşlemlerini Otomatik Yapacak
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürü Nurettin Nacar, aktivasyon işlemlerinin otomatik olarak yapılacağını, yeni işe giren ya da çocuğu olanların SGK'ya gelmesine gerek kalmadığını bildirdi.
SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, yaptığı açıklamada, kurumun bir süre önce Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı yazılımlarını birleştirdiğini ifade etti.
Daha önce 4 ilde, pilot uygulaması yapılan SPAS'ın, Şanlıurfa'da da devreye girdiğini duyuran Nacar, sistemle birlikte aktivasyon yaptırma zorunluluğuna son verdiklerini vurguladı.
Yeni sistemle aktivasyon işlemlerini otomatik yapacaklarını bildiren Nacar, şunları kaydetti:
''Yeni işe giren ya da çocuğu olanların, SGK'ya gelmesine gerek kalmadı. Böylece aktivasyon işleminin otomatik olarak yapılması sağlandı. SPAS ile kayıtlı veriler, tek bir programda birleştirilmiştir. T.C. kimlik numarası ve provizyon tarihi yazılması suretiyle başka hiç bir işleme gerek duymadan provizyon verilmesi sağlanmıştır. SPAS, kurumun tescil, hizmet, tahsis ve ödeme kayıtları ile nüfus kayıt tablolarını kullanarak sigortalılar ile bunların eş ve çocuk, anne ve babalarını tespit etmektedir.''
Sistemin işleyişiyle ilgili de bilgi veren Nacar, şöyle devam etti:
''Tescili yapılan sigortalılarımızın eş ve 18 yaşından küçük çocuklarının sağlık aktivasyonları, sigortalının kurumumuza müracaatı olmadan otomatik olarak yapılmaktadır. 18 yaşını geçen çocukları için son mevzuata uygun şekilde kontrolü yapılacak. Öğrencilerin de öğrenci belgelerini ibraz etmek suretiyle sağlık güvenceleri açılmaktadır. Sigortalılarımızın anne ve babaları için de beyan vermeleri gerekmektedir.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star