Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞİDDETE HAYIR

ŞİDDETE HAYIR

Şanlıurfa Valisi Güvenç, hastanelerdeki şiddet olaylarına ilişkin, "Hastane içinde ve önünde kaba kuvvet kullanılmasını istemiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:47
ŞİDDETE HAYIR
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, hastanelerdeki şiddet olaylarına ilişkin, "Hastane içinde ve önünde kaba kuvvet kullanılmasını istemiyoruz" dedi.

Güvenç, Kamu Hastaneler Birliği'nce Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde yapılan

"Şiddete Hayır" toplantısında yaptığı konuşmada, basında bu konuda sık sık olumsuz haberlere rastladıklarını belirtti.

"Bu nahoş görüntüleri sağlık çalışanları hak etmiyor" diyen Güvenç, yaşanan olaylardan tüm sağlık temsilcilerinin rahatsız olduğunu ifade etti.

Bütün hasta yakınlarına ve Şanlıurfalılara, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çok yoğun bir mesai içerisinde olduklarını hatırlatan Vali Güvenç, şunları kaydetti:

"Hastanelerdeki olumsuzluklar zaman zaman her yerde yaşanabilir. Bazı hasta yakınları, hastanenin ve doktorların hatası olduğunu savunuyor, olabilir ama doktoru, hemşireyi tehdit etmemek lazım. Eğer varsa bir hata amirinden sağlık birimlerine, valiliğe ve savcılığı suç duyurusunda bulunmak gerekir. Türkiye'de hak arama yolları açıktır, eskisi gibi hiç bir konunun üstü örtülmez, halının altına süpürülmez. Eğer varsa bir kasıt gerekli soruşturmalar yapılır. Hastane içinde ve önünde kaba kuvvet kullanılmasını istemiyoruz. Buradan emniyet müdürüne rica ediyorum ve savcılığa da duyuruda bulunuyorum; hastane düzeniniBozan ve rahatsız eden kim olursa olsun gerekli işlemleri yapmaları gerekir. Bu olaylar sürerse kaliteli doktorları buraya getiremeyiz gelenler de bir an önce gitmenin yolunu arar."

-"Şiddete hayır"

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan Sulhan ise şiddete hep birlikte "hayır" denmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmasında Şanlıurfa'daki sağlık hizmetleri konusunda bilgi veren Dr. Sulhan, personel sayısınınTürkiye genelinin altında olduğunu, her sağlık çalışanının iki katı çalışmak durumunda kaldığını kaydetti.

Şanlıurfa'daki sağlık personeli ve poliklinik sayılarına da değinen Sulhan, şunları kaydetti:

"2002 yılında uzman sayısı 144'tü şu anda bu sayı 944'tür. Kasım ayı itibarıyla pratisyen hekim sayısı 524, diş hekimi 141, ebe ve hemşire sayısı 2 bin 166'dır. Yatak kapasitemiz ise 2 bin 381'dir. Şanlıurfa'daki sağlık personel sayısı çevremizdeki bazı illere göre daha az, bu nedenle insan gücümüz için şiddete hayır diyoruz. Yeterli sayıda personelimiz olmamasına rağmen özveriyle hizmet veren tüm sağlık çalışanlarımıza sahip çıkalım.

Şanlıurfa'da zaman zaman yaşanan şiddet olayları nedeniyle istifa olaylarının da olduğun ifade eden Sulhan, mecburi hizmetini tamamlayan bir çok doktorun kentten ayrıldığını kaydetti.

Toplantıya Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ ile sağlık çalışanları katıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star