Ana Sayfa Sağlık Sigara Bırakma Polikliniklerine Büyük İlgi

Sigara Bırakma Polikliniklerine Büyük İlgi

Sadece buraya 3 yılda yaklaşık 50 bin kişi başvurdu

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2011 Perşembe 11:55
Sigara Bırakma Polikliniklerine Büyük İlgi
İzmir'deki 13 sigara bırakma polikliniğine son 3 yılda yaklaşık 50 bin kişinin başvurduğu, yoğun talep dolayısıyla öne geçmek için ''torpil'' isteyenlerin olduğu, kentte yeni sigara bırakma polikliniklerin açılacağı bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın sigarayı bıraktırma konusunda arttırdığı faaliyetler sonucunda, vatandaşlar bağımlılıktan kurtulmak için sigara bırakma polikliniklerine yoğun ilgi gösterdi. Alo 171 Sigara Bırakma Hattı'nı arayan binlerce kişi, kendilerine en yakın sigara bırakma polikliniğine yönlendirildi. İzmir'de son 3 yılda bu polikliniklere başvurarak sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısı 50 bine ulaştı. Sağlık Bakanlığının İzmir'e 15 bin hasta için gönderdiği sigara bırakmada yardımcı ilaç yoğunluktan dolayı planlanandan 4 ay önce bitti.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara bağımlılığının sona erdirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda İzmir'de sigara bırakma polikliniklerine olan başvuru sayısında yüzde 300-400'lük artış yaşandığını, eskiden günde 3-5 olan başvurunun bugün 15-20'lere çıktığını söyledi.

İzmir'de toplam 13 sigara bırakma polikliniğinin bulunduğunu, yoğun talep üzerine Alsancak Devlet Hastanesi, Göztepe ve Bayraklı'da yeni sigara bırakma poliklinikleri açılacağını belirten Benli şöyle konuştu:

''Karşıyaka Polikliniği'ndeki 30-35 kişilik eğitim salonuna 100 kişi geliyor ve aynı eğitim öğleden sonra da tekrarlanıyor. Sigara bırakma polikliniklerindeki yoğunluktan dolayı torpil isteyen bile var. Kendilerinin de sıraya dahil edilmesini, ilaç almak istediklerini söyleyenler var. Kimseye torpil yapacak değiliz. Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla ücretsiz ilaçlar verildi. Şu anda ilaçlar tükendi. Çok iyi bir geri dönüşüm aldığımızı görüyoruz. Bağımlılıktan kurtulmak isteyerek başvuranlardan yüzde 70 civarının sigarayı bıraktığını öğreniyoruz. Sigarayı bırakma polikliniklerinde yoğunluktan dolayı 3 ay sonraya gün verilse de bırakmakta kararlı olanlar beklemeli ve sigaradan kurtulmalı.''
(HABERTÜRK)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star