Ana Sayfa Türkiye SİGARA İÇENLER DİKKAT!

SİGARA İÇENLER DİKKAT!

SGK, akciğer kanseri olan hastaların ilaç parasını ödemek için “sigara içmemiş olma” olması şartını getirdi. 3 Şubat’tan itibaren geçerli olan tebliğ hakkında konuşan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, “Bu uygulama hastaların hayatlarını tehdit eder” sözleriyle tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 12:05
SİGARA İÇENLER DİKKAT!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 3 Şubat gününden itibaren akciğer kanseri olan hastaların ilaç parasını ödemek için “sigara içmemiş olma” şartı getirdi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, SGK ayrıca skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın bir yıl süreyle kullanılmasını şart koştu. Daha önce tedavi için ilaç masraflarını karşılayan SGK’nin verdiği bu kararın tasarruf amaçlı olduğu belirtildi.

Resmi Gazete’de 24 Mart 2014 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama tebliğinde, bir ilacın ruhsatlı endikasyonları ve prospektüs dozu dışında kullanımının ancak Sağlık Bakanlığınca verilen endikasyon dışı ilaç kullanım onayı ile mümkün olduğu belirtiliyor ve bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Endikasyon Dışı İlaç Kullanımı Kılavuzu”nda belirtilen esaslara da uyulması şartı getiriliyor.

Kılavuzda tanımlanmamış durumlar için de Sağlık Bakanlığı endikasyon dışı ilaç kullanımı onayı aranıyor. Ancak SGK 3 Mart günü itibariyle Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği endikasyon dışı ilaç kullanımındaki bazı ilaçları ödeme kapsamına almak için şartlar öne sürdü.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nin bazı hastalıklarda getirdiği geri ödeme şartlarının vatandaş sağlığını kötü etkilediğini belirterek, “Örneğin 3 Şubat günü akciğer kanseri olan bir hastanın ilacını ödemek için sigara içmemiş olma şartı getirildi. Bu durum kabul edilebilir değil” dedi.

Erdoğan: Sigara içme özgürlüğü olamaz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde ‘Ak Saray’da düzenlediği resepisyonda “Sigara içme özgürlüğü olamaz” demişti.  

Kaynak: İmc Tv

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star