Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Sigarayı bırakalım

Sigarayı bırakalım

Gümrük Han'da 1 saat sigara bırakma eylemi

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2015 Salı 06:31
Sigarayı bırakalım

Gümrük Han'da 1 Saat Sigara Bırakma Eylemi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle, Şanlıurfa Haşimiye Meydanındaki tarihi Gümrük Hanı'nda 1 saatlik sigara bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem yağmura rağmen renkli görüntülere sahne oldu. Zılgıtlar eşilğinde "Sigara Bırakma" şarkısının seslendirildi. Minik öğrenci Fatma Didar'ın "Sigarayı Terket" şiir okumasının ardından vatandaşlara tütnün ve sigaranın zararlarını anlatan broşürler dağıtıldı. Daha sonra bir konuşma yapan Şube Başkanı Muharrem ÇELİK, "Bu Han civarında tütünün çok satılıp, sigaranın çok tüketilmesi nedeniyle, eylemi burada yapmanın daha etkili olacağını düşündük. Bu 1 saatte sigara içmeyen vatandaşlarımızın sigarayı bırakmış sayılmayacaklarını biliyoruz, ancak amacımız toplumun gündemine sigarayı bırakma fikrinin girmesini sağlamaktır." dedi. Başkan ÇELİK, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın”

“Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır" Sigara dünyada her yıl 6 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal oluyor. “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

Dünyanın en büyük sağlık sorunu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etmiştir., “Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olup, tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Sigara içme akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktördür. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir”.

Sigarada 4000 kimyasal madde bulunuyor

Sigara dumanı içinde siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi 4000’den fazla kimyasal madde bulunuyor. “Bu kanserojen maddeler bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıkları başlar. Sigara kullanan kişiler daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalırlar. İçilen her sigara insan ömrünün 5 dakikasını kısaltır. Erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır. Hayatta oldukları sürede de hastalıklı ve sağlıksız bir yaşam sürerler.”

Sigara yasaklarının destekçisiyiz

Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve pasif içici olan çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar veriyor. “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin edilmektedir. Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Sigaranın zararlarını, bırakma yollarını öğrenmek ve danışmanlık hizmeti almak isteyenler Sağlık Bakanlığı Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayarak gerekli desteği alabilirler. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın.”diyerek eyleme destek veren vatandaşlara ve basın mensuplarına teşekkür etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık