Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞİHADER “BUNUN ADI SANSÜRDÜR !

ŞİHADER “BUNUN ADI SANSÜRDÜR !

Şanlıurfa İnternet Habercileri ve Gazeteciler Derneği, Başbakan’ın Şanlıurfa’daki İl Başkanları toplantısını takip etmek için İnternet habercileri basın mensuplarına yönelik Akredite yasağını kınayarak tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2014 Çarşamba 08:44
ŞİHADER “BUNUN ADI SANSÜRDÜR !

Şanlıurfa İnternet habercileri ve gazeteciler Başkanı Ömer Dodanlı yaptığı yazılı basın açıklamasında , Ak parti Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından  İnternet haber siteleri ve bazı gazeteciler ile Yerel Tv muhabirlerinin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soru sormamaları için kendi iç çekişmelerini örtbas etmek için gazetecilere sansür uygulamasını şiddetle kınıyoruz.  “Böylesine bir uygulama 12 Eylül’de bile görülmedi” diyen ŞİHADER Başkanı Dodanlı, kararın Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçeceğini belirtti.

“İnternet gazetecilerin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu takip etmelerinin  yasaklanması sansürdür” diyen ŞİHADER Başkanı Dodanlı, bu kararla gazetecilerin, halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellenmesi anlamına geldiğini belirtti.

Dodanlı yaptığı açıklamada şu ifadelere yerdi :“Gazetecilere ‘bilgi almayacaksın, halka duyurmayacaksın’ direktifi verilmektedir. İktidar ‘hangi bilgiyi verirsem onu duyuracaksın, araştırıp bilgi alma hakkın yok’ demektedir.

Demokrasinin varolduğu herhangi bir ülkede böyle bir uygulamanın olabileceği düşünülemez. Sonuç itibariyle bu karar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda temel hak ve özgürlükler içinde değerlendirilebilecek vatandaşın bilgi edinme hakkının sakatlanması anlamına gelmektedir.

Basın özgürlüğüne açıkça müdahale ve sansürdür. Yasalar çerçevesinde görev yapan ve Basın mensuplarının  Basın yasasıyla Anayasal hakkı görmezden gelmesi beklenemez.  : Gazeteciler Susmayacak, “Gazetecileri susturamayacaksınız, gazeteciler susmayacak.” dedi.

.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık