Ana Sayfa Spor ŞİKE DAVASINDA MAHKEME KARARINI VERDİ

ŞİKE DAVASINDA MAHKEME KARARINI VERDİ

Şike Davası’nda mahkeme heyeti kararı açıkladı. Aziz Yıldırım ve tüm sanıklar tüm suçlamalardan beraat etti.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2015 Pazartesi 10:47
ŞİKE DAVASINDA MAHKEME KARARINI VERDİ

Yeniden görülmeye başlanan ve aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da yargılandığı Şike Davası’nda mahkeme heyeti kararı açıkladı. Aziz Yıldırım ve tüm sanıklar tüm suçlamalardan beraat etti.

Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu altı sanığın yeniden yargılandığı davanın 6’ıncı duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Savcı son duruşmada Yıldırım’la birlikte, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl’ın da ‘suç örgütü kurmak‘ ve ‘şike‘ suçlarından beraatlerini talep etmişti.

Duruşmada son sözü sorulan Aziz Yıldırım da, “Onur mücadelesi yapan bir topluluk var burada. Beraatimi istiyorum” dedi.

Aziz Yıldırım, tüm suçlamalardan beraat etti. Yıldırım’ın yanı sıra diğer sanıkların da beraatine karar verdi.

Mahkemeden sanıkların tazminat haklarının olduğu ve usulsüz elde edilen tüm tapelerin imha edilmesi kararı çıktı.

Dava çıkışında Aziz Yıldırım herhangi bir açıklama yapmadı. Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin 15 Ekim Perşembe saat 13:00’te basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

Ne olmuştu?

Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar 2011 yılında başlayan soruşturma ve 2 Temmuz 2012 tarihinde sonuçlanan dava sonucunda hapis cezası aldı, bu cezalar da Yargıtay tarafından onaylandı.

Ancak savcı Abdullah Mirza Coşkun, ‘infazın durdurulmasını ve yeniden yargılama yapılmasını‘ istedi. İstanbul 13′üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Coşkun’un, talebini 23 Haziran 2015’te kabul etti.

Mahkeme kabul gerekçesi olarak 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan ‘yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delillerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkum edilmesini gerektirecek nitelikte olursa’ maddesi değişikliğini göstermişti.

Bu kararla hakkında altı yıl, üç ay hapis cezası kararı verilen Yıldırım ve diğer sanıkların kesinleşmiş cezaları da bozulmuş oldu.

13 Ocak 2015 tarihindeki duruşmada bu altı sanık ve Yargıtay tarafından cezası bozulup yeniden yargılananan sanıkların dosyaları birleştirilmiş ve 37 sanığın yeniden yargılanmasına

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star