Ana Sayfa Urfa Haberleri Şimşek Enerjili Keme Kebabı

Şimşek Enerjili Keme Kebabı

ŞANLI Urfa'da, dağlık alanda ve Suriye sınırında toprak altında yetişen bir mantar türü olan keme, hem pazardaki tezgahlar, da hem de kebap menüsündeki yerini aldı.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2013 Perşembe 05:33
Şimşek Enerjili Keme Kebabı

ŞANLI Urfa'da, dağlık alanda ve Suriye sınırında toprak altında yetişen bir mantar türü olan keme, hem pazardaki tezgahlar, da hem de kebap menüsündeki yerini aldı. Yağışlı havalarda yıldırımın düştüğü yerde yetişen keme'yi Urfa kebabıyla harmanlayan lokantacı Aziz Durmaz, 'Şimşek enerjili keme kebabını yiyen kişi, bu tadı asla unutmaz. Ömrü kısa, her derde deva kemenin fiyatı etten daha pahalıdır" dedi.

Şanlıurfa ve Suriye'de toprak altından çıkartılan ve dünyada çok ender yetişen keme Mart ayının ilk haftasından itibaren pazar tezgahlarında yerini aldı. Ömrü oldukça kısa olan keme Haziran ayına kadar piyasada kilosu 35-50 lira arasında satışa sunuluyor. Yağışlı havalarda yıldırımın düştüğü yerde toprak altında yetişen bir mantar türü olan keme, kırmızı ete göre 7 kat daha fazla proteine sahip olduğu belirtiliyor. Şanlıurfa'da genellikle kıyma kebabına harmanlanarak, hazırlanan keme hakkında bilgi veren lokantacı Aziz Durmaz, "Kemenin Urfa'da özel müşterisi vardır. Lezzetiyle hemen fark edilen keme, servise sunulmadan zahmetli işlemlerden geçiyor. Keme genellikle yağışların bol olduğu bölgelerde şimşekin düştüğü yerlerde yetişiyor. Daha sonra bu kemeler köylüler tarafından toprak altında çıkartılıp pazarda satılıyor. Şimşeğin vermiş olduğu enerji toprak altında bir mantar türü olarak sofralarımıza geliyor. Ömrü kısa olan keme piyasada sadece 2 ile 3 ay arasında bulunabiliyor. Kilosunu 35 liradan aldığımız kemelerin soyması ve delinip şişe takılması zor bir işlemdir. Diğer kebapların 2 katı fiyatına satmak zorunda kaldığımız kemeyi tadan müşterilerimiz, bu keme kebabının müptelası oluyor" dedi.

Şanlıurfa'da kemenin, kebabının yanı sıra tavası, sulu yemeği ve dolması yapılıyor. Keme ayrıca kış için kurutuluyor ve sucuk gibi yağda kızartıldıktan sonra üzerine yumurta da kırılıp yenilebiliyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık