Ana Sayfa Eğitim SINAVDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYAN ÖĞRENCİYE DESTEK ŞART

SINAVDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYAN ÖĞRENCİYE DESTEK ŞART

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çok çalıştığı halde sınavda istediği başarıyı elde edemeyen öğrencilerin mutlaka psikiyatrik veya psikolojik yardım alması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2016 Cumartesi 09:29
SINAVDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYAN ÖĞRENCİYE DESTEK ŞART

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul:“Sınavlar bilgiyi ölçüyor, ancak bilmek başarılı olmak için yetmiyor”

“Çok çalıştığı halde sınavda istediği başarıyı elde edemeyen öğrenciler, mutlaka psikiyatrik veya psikolojik yardım almalı”

Öğrenciler, bazen yeteri kadar ders çalıştığı halde; sınav kaygısı, dikkat eksikliği, moral bozukluğu gibi nedenlerle sınavda beklediği başarıyı elde edemiyor. Böyle durumlarda hayal kırıklığına uğrayan öğrenciler, “Çalıştım da ne oldu?” 

düşüncesiyle ders çalışmayı bırakıyor. Bu da öğrencinin bütün eğitim hayatını, dolayısıyla geleceğini etkiliyor. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, bu gibi durumlarda mutlaka psikiyatrik veya psikolojik destek alınmasını öneriyor.

Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonrası öğrenci ve ailelerine uyarılarda bulunan Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, sınavların bilgiyi ölçtüğünü, ancak bilmenin başarılı olmak için yetmediğini ifade etti.

SINAV BAŞARISINI DÜŞÜREN FAKTÖRLER

Sınav kaygısı, dikkat eksikliği, zamanı iyi değerlendirememe, moral bozukluğu gibi nedenlerin öğrencilerin sınav başarısını düşürdüğünü belirten Yurdakul, “Bunlar göz önüne alınmadığında öğrencilerin morali bozuluyor, aileler de çocuklarına olan inançlarını yitiriyorlar” dedi.

Çok büyük başarı elde etmesi beklenen öğrencinin sınavda istediği başarıyı yakalayamamasının sık rastladığı bir durum olduğunu kaydeden Dr. Sabri Yurdakul, şunları söyledi:

“Gerek ailenin gerekse öğretmenlerin büyük başarılar beklediği çocuklar, başaramadıklarında hayal kırıklığına uğruyorlar. Sınavda en iyi fen lisesini beklerken, en beğenmediği Anadolu lisesini kazanan bir danışanım, aylarca okula gitmemişti. ‘Çalıştım da ne oldu?’ diye düşünüyordu. ‘Benim bu tembellerin arasında işim yok’ diyerek arkadaşlarını beğenmiyor ve bir daha da doğru dürüst ders çalışmıyordu. Onunla konuşup, sadece bilmenin yeterli olmadığını, sınavda yaptığı basit hataların onun başarısını olumsuz etkilediğini gösterdikten sonra ancak okula gitmeye ikna oldu da dersleri yavaş yavaş düzeldi. Bu durumla çok karşılaşıyorum.”

“KAZANMAK İÇİN ÇALIŞMAK GEREKLİ AMA YETERLİ DEĞİL”

Sınavda başarısızlığın, sadece çalışmamaya ya da yetersizliğe fatura edildiğini vurgulayan Yurdakul, “Sınavda kazanmak için çalışmak gerekli ama yeterli değil. Sınav kaygısı, dikkat eksikliği, moral bozukluğu varsa, önce bunların toparlanması gerekir. Bunları düzeltmeden başarı beklemek çok gerçekçi değil. Bunlar için psikiyatrik ya da psikolojik yardım almak, bunları aştıktan sonra başarı beklemek daha gerçekçi” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİ UNUTUN, ÖNÜNÜZE BAKIN”

Sınav bittikten sonra bunları bilmenin belki sonucu değiştirmese de gelecek sınavlarda önlem almak için gerekli olduğunun altını çizen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Ama daha önemlisi de bunun öğrencinin yetersizliği ya da tembelliğinin bir sonucu olmadığını bilmektir. Eğer çocuğumuz yeteri kadar çalışmış, öğretmenleri de çalışmasını takdir etmiş ama gereğince başarılı olmamışsa, bunu geçmişte bırakmak ve önümüze bakmak gerekir” diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık