Ana Sayfa Kültür/Sanat "Sıra gecelerinin diyarı"nda tiyatro atağı

"Sıra gecelerinin diyarı"nda tiyatro atağı

Şanlıurfa Belediye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kırıcı: "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tiyatro sergileme dalında birinciyiz"

Giriş Tarihi: 14 Şubat 2012 Salı 05:08
Söz ve saz ustalarının yetiştiği ''Sıra gecelerinin diyarı'' Şanlıurfa'da, son yıllarda tiyatroya da ilgi artıyor.

Şanlıurfa Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Abdulkadir Kırıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye bünyesinde kentte yaklaşık 7 yıldır düzenli olarak profesyonel tiyatro oyunu sergilemeye çalıştıklarını belirtti.


İlk başlarda dar bir oyuncu kadrosuyla az sayıda seyirciye ulaşabildiklerini ifade eden Kırıcı, şu anda 30 kişilik oyuncu kadrosu ile hemen hemen her hafta dolan salonda seyirciyle buluştuklarını söyledi.


Oyunlarını daha çok yöreye hitap eden, kültür ve sosyal değerleri anlatan konulardan seçmeye çalıştıklarını aktaran Kırıcı, her hafta ayrıca çocuklar için de pedagojik açıdan uygun görülen oyunları sahnelediklerini ifade etti.


Her geçen hafta şehirdeki tiyatro kitlesini artırdıklarını dile getiren Kırıcı, şöyle devam etti:


''Tiyatro seyircisi 1980'den sonra tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da dibe vurmuştu. Biz bu noktada halkı tekrar tiyatroya kazandırabilecek farklı farklı oyunları sahnelemeye çalışıyoruz. Elimizdeki tiyatro seyircisini de soğutmamak için canla başla çalışıyoruz. Büyük bir özveriyle çalışan arkadaşlarımızın emeğinin karşılığını seyirciler bize veriyor. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tiyatro sergileme dalında birinciyiz, bu istatistiklerle de sabittir. İnanıyorum ki tiyatrosever kitle daha da artacak.''-''Bölgede çekilen dizilere oyuncu desteği''-


Abdülkadir Kırıcı, 7 yıllık süreçte birçok gence de tiyatroda ''ekmek kapısı'' oluşturduklarını ifade ederek, daha önce kendileriyle çalışan birçok oyuncunun şu anda konservatuvarlarda eğitim gördüğünü söyledi.

Bölgede son dönemlerde çok sayıda dizinin de çekildiğini anlatan Kırıcı, şunları kaydetti:


''Bölgede çok sayıda dizi çekiliyor. Şu anda iki dizi ilimizde çekilmekte. Arkadaşlarımızın birçoğu profesyonel anlamda Şanlıurfa'da çekilen dizilerde oynuyor. Bölge illerinde çekimi yapılan dizilere de oyuncu gönderiyoruz. Malatya'da çekilen bir dizi var oraya da oyuncu gönderiyoruz. Göğsümüzü gere gere artık Şanlıurfa'dan oyuncu ihraç ediyoruz.''


Kentte tiyatrocu olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirten Kırıcı, tiyatro sanatına karşı yeteneği olan herkesi sektöre kazandırmak istediklerini sözlerine ekledi.-''Dar kadroya rağmen en fazla oyun''-Şehir Tiyatrosu Yönetmen Yardımcısı ve aynı zamanda oyuncusu Rıdvan Çoban da tiyatroyla 7 yıl önce kentte üniversite okurken tanıştığını ve eğitim hayatı boyunca sürdürdüğü oyunculuğunu, şimdilerde meslek olarak yaptığını ifade etti.


Çoban, her yıl değişik oyunları seyirciyle buluşturabilmek için yoğun tempoyla çalıştıklarını belirterek, ''Kentin tek resmi tiyatro ekibiyiz. Devlet tiyatroları geniş bir kadroya sahip ve bir sezonda bir oyunu oynar, sezon içerisinde başka bir oyuna daha hazırlanırlar. Bizim böyle bir şansımız yok, çünkü ekip sayımız az. Her yıl 8 oyunla seyircimizin karşısında oluyoruz. Her hafta gecenin ilerleyen saatlerine kadar oyun hazırlıyoruz'' diye konuştu. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık