Ana Sayfa Kültür/Sanat Sıra Gecesi Geleneğini, Tatlıses Bozdu..

Sıra Gecesi Geleneğini, Tatlıses Bozdu..

Sosyolog-yazar Mahmut Kaya’nın "TV’de gördüğümüz gibi vur patlasın çal oynasın olmaz" açıklaması "Sıra gecelerinde dansöz oynatılır mı" tartışması başlattı

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2012 Çarşamba 06:29
Sıra Gecesi Geleneğini, Tatlıses Bozdu..
UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan "sıra geceleri"nin özgün yapısının korunamadığı ileri sürüldü. Şanlıurfa’nın çiğ köfteli sıra geceleri hakkında tez hazırlayan sosyolog-yazar Mahmut Kaya "Televizyon şovlarında konuk edilen müzik gruplarının marifetiyle içkili dansözlü, vur patlasın çal oynasın formatında bir sıra algısı, geleneği tehdit eden en önemli sorundur" dedi. Bunun üzerine, "Sıra gecelerinde dansöz oynatılır mı, içki içilir mi" tartışması başladı. Yaygın kanı, sıra gecelerinin orijinal yapısında içki ve dansöze yer olmadığı yönünde. Ancak, aksini savunan da var. 

Orijinalinde yok
Mahmut Kaya (Sosyolog- Yazar): Sıra geceleri, fütüvvet (yiğitlik ve cömertlik gibi değerlerin hâkim olduğu dini ve mesleki örgütlenme) ve ahilik geleneğinin Urfa’ya özgü yaşam tarzıyla birleşmesiyle oluştu. Kış geceleri evlerde ’sıra’ denilen toplantılar yapılırdı. Ulema, salı ve cuma geceleri; esnaf, çoğunlukla gece aşırı toplanırdı. Sohbet edilir, oyunlar oynanır, yaşlılar Battal Gazi hikâyeleri okur ve müzik de icra ederlerdi. Yani alkollü içki ve sefahat, sıranın orijinal yapısında yok. 

Tatlıses’le bozuldu

Osman Güzelgöz (Sağlık Bakanlığı İletişim Daire Başkanı ve Urfalı Araştırmacı Yazar): Formatında içki yok. Bu alkole karşı olmak değil, işin özü. Sıra geceleri ünlü türkücü İbrahim Tatlıses yüzünden böyle tanındı. Tatlıses, TV’de yaptığı programlarda içki içti, sıra geceleri ticarete döküldü. Tatlıses’in yaptığına eğlence geceleri demek lazım.. 

Kültürel toplanma

Mehmet Özbek (Kültür Bakanlığı Devlet Korosu Şefi): Sıra gecesi, belli arkadaş gruplarının geçirdikleri kültürel toplanma sürecidir. Bir araya gelen arkadaşlar hangi konuya eğilimliler ise sıra gecesinin konusunu o oluşturur. Örneğin toplanan kişiler edebiyat ağırlıklı ise kitaplar tartışılır; ne içki olur ne de dansöz. Sıra gecesi kavramıyla, TV’lerde ve sahnede sergilenen sıra geceleri arasında hiçbir ilgi yoktur. 

Sosyete seviyor

Zekeriya Ünlü (Sıra Gecesi Grubu Kurucusu): Türkiye’de 60 tane sıra gecesi grubu var. Aileleriyle birlikte her evde 5 nüfus olduğu düşünülürse bu işten 3 bin kişi ekmek yiyor. Bu ortamı yani yediğimiz ekmeği İbrahim Tatlıses ağabeyimize borçluyuz. Sıra geceleri çok seviliyor. Hatta sosyete bile bunu tercih ediyor. 


İçkisiz görmedim
Oya Ersoy (İstanbul Oryantaller Derneği Başkanı): Özünü bilmiyorum ama İstanbul’da düzenlenen sıra gecelerinde genellikle oryantal çıkıyor. İçki içilmediğini de görmedim.
Sabah

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star