Ana Sayfa Urfa Haberleri Sırada Hacıkamil Hanı var

Sırada Hacıkamil Hanı var

ŞanlıUrfa Belediyesince, kent merkezindeki tarihi hanların aslına uygun bir şekilde restore edilmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2011 Pazar 01:31
Sırada Hacıkamil Hanı var
ŞanlıUrfa Belediyesince, kent merkezindeki tarihi hanların aslına uygun bir şekilde restore edilmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor. 

Belediye basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna sunulan ve kabul gören projeleri bir bir hayata geçirmeye çalışan ŞanlıUrfa Belediyesi, hanların restorasyonunu tamamlayarak, tarihi hanları aslına uygun bir şekilde restore edecek. 

Bu kapsamda 1373 - 1727 yılları arasındaki dönemde inşa edildiği tahmin edilen ve günümüzde terziler ve tuhafiyeciler tarafından işyeri olarak kullanılan Mencek hanında röleve ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Aslanlı Hanındaki çalışmalarının da yıl sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba

"Eski Urfa"nın yer aldığı hanlar bölgesinde çalışmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: 

"Bu sene programımızda 4 tane hanımız vardı. Birisi Mencek hanı, eski kuyumcular çarşısı yani Aslanlı han, Şaban hanı ve Hacı Kamil hanı. Mencek hanını bitirdik. Şimdilerde Aslanlı hanında çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda Hacı Kamil hanın ihalesini yapacağız."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık